Warning: include(/home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets/widget-posts.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets.php on line 12

Warning: include(): Failed opening '/home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets/widget-posts.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/share/pear:/opt/alt/php56/usr/share/php') in /home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets.php on line 12
گل آلوکازیا (گل فیلگوش یا گل بابا آدم) | خاک انداز
جمعه , ۳ فروردین ۱۳۹۷
مطالب جدید
خانه / گلها و گیاهان زینتی و آپارتمانی / گل آلوکازیا (گل فیلگوش یا گل بابا آدم)
گل آلوکازیا (گل فیلگوش یا گل بابا آدم)
آلوکازیا آمازونیکا _Alocasia amazonica

گل آلوکازیا (گل فیلگوش یا گل بابا آدم)

گل آلوکازیا یا گل بابا آدم یا گل فیلگوش(ELEPHANTS EAR )
 نام علمی گل
ALOCASIA AMAZONICA 
خانواده گل 
گلشیپوریان – ARACEAE
بومی منطقه
مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آسیا تا شرق استرالیا
نامهای دیگر 
 فیلگوش , الوکازیا , POLLY
خاک مناسب گل
آلوکازیا آمازونیکا _Alocasia amazonica
خاک مخلوطی با درصد بالایی از مواد آلی حیوانی یا گیاهی 
 میزان آبیاری و رطوبت
کمی مرطوب
دمای مناسب محیط
۳۰ درجه سانتیگراد
نور مناسب محیط
متوسط
گل بابا آدم (یا گل فیلگوش یا گل آولوکازیا) 
گل بابا آدم (یا گل فیلگوش یا گل آولوکازیا)   Alocasia به خانواده  Araceae و راسته   Alismatales تعلق دارد . این گیاه در حدود ۷۹ گونه دارد که از نظر اندازه برگ و رنگ برگها و رگبرگها تنوع بسیاری در آنان مشاهده می شود.از دلایل مورد توجه بودن این گل به عنوان گلی زینتی و گلدانی بلند بودن دمبرگها، بزرگ بودن برگها و قلبی شکل بودن آنان است.
این گیاه با جنس کولوکازیا Colocasia شباهت بسیاری دارد و گاهی اشتباه میشود. از آنجا که جنس آولوکازیا مصرف دارویی و خوراکی دارد باید احتیاط شود.
 آلوکازیا دارای انواع مختلف است برخی دارای برگهای پهن (alocaziz macrorrhiza) و برخی دیگر دارای برگهای بسیار بلند و کشیده میباشند مانند (alocazia zebrina) (alocazia loterbachiana) هستند.
 
نمونه برگ پهن آلوکازیا
تصویر آلوکازیا گیگانته ا _ سایت خاک انداز_ alocazia gigantea تصویر گل آلوکازیا ماکروریا - (گل بابا آدم یا گل فیلگوش ) alocasia macrorrhiza _khakandaz.com
نمونه برگ کشیده آلوکازیا
تصویر گل آلوکازیا زبرینا _Alocasia-zebrina_khakandaz.com تصویر گل آلوکازیا لوتربانچیانا _alocasia-lauterbachiana_khakandaz.com
 
گل بابا آدم (یا گل فیلگوش یا گل آولوکازیا)  انواع مختلفی دارد که رنگها و اندازههای مختلف دارند. گونه مورد نظر ما دارای برگهای بزرگی است که گاهی قطر برگها به یک متر و بیشتر هم میرسد. گلها شکل غلافی داشته ، زیبایی چندانی ندارند .
با توجه به اینکه گل آلوکازیا سرعت رشد نسبتا سریعی دارد و انواع آن دارای ارتفاعی بین 60 سانتیمتر الی ۳ متر میباشد و فضا را نیز از ۳۰ سانتیمتر الی ۳ متر بر روی زمین می‌توانند اشغال کنند.  طول برگها در انواع مختف این گیاه از ۲۰ سانتیمتر تا ۹۰ سانتیمتر متغیر است . دمبرگ نیز  20 تا ۹۰ سانتیمتر طول دارد .  برخی از انواع این گیاه بیش از دیگر نمونه های آن (بخصوص انواع دورگه آن همانندA X amasonica ) به دلیل اندازه بزرگ برگها و دمبرگ به عنوان گیاهانی گلدانی و زینتی مورد توجه و استفاده قرار گرفته اند. به این نمونه ها معمولا آلوکاسیای آمازونی گفته می شود که برگهایی نسبتا تیره با حاشیه هایی مواج دارند و رگبرگها کمی روشن تر از متن برگ هستند . در گیاه آلوکاسیا اندازه برگها در صورت بهینه بودن شرایط محیطی به طول بیش از یک متر نیز رشد کنند و در برخی از گونه های این گیاه ، رگبرگها برجسته بوده و نمای زیبایی به برگ می دهند  و در برخی از انواع آن حتی لکه هایی به رنگ سبز کمر رنگ یا شیری رنگ در پهنه برگ مشاهده می شود. گلهای این گیاه سبز-کرم رنگ هستند و عضو سفید – کرم رنگی که در اطراف گل قرار می‌گیرد و جلب توجه می کند در واقع  چمچه (spathe) است. چمچمه عضوی برگ مانند است که گل یا گل آذین را در بر می‌گیرد. فصل گلدهی گل آلوکازیا در بهار و یا تابستان است.

در داخل خانه ها بهتر است در محل نیمه روشن (نور متوسط) با دما بالا نگهداری شود.

نیاز آبی متوسطی دارد.

به خاک غنی و مغذی نیاز دارد. بهتر است خاک آن مخلوطی با درصد بالایی از مواد آلی حیوانی یا گیاهی باشد

 

 

به آبپاشی برگها یا رطوبت محیط نیاز دارد. هرچقدر رطوبت بالا باشد برگهای میتوانند درشت تر باشند
بابا آدم برای گلخانه های گرم و مرطوب ایده آل است
این گیاه  ساقه های زیرزمینی Rhizome/ ریشه های غده ای Tuberous roots دارند و  هر ساقه های زیرزمینی تا چندین برگ  تولید می کند. مصرف تمامی قسمتهای گونه‌هایی که به شکل معمول به عنوان گیاه زینتی در خانه ها نگهداری می شوند سمی هستند (بخصوص آلوکازیای آمازونی) و می تواند موجب تورم و بی حس شدن دهان و زبان و اعضا تنفسی بدن و در نهایت مرگ شود.
سایت خاک انداز - تصویر ریزون گیاه آلوکازیا -khakandaz.com

سایت خاک انداز – تصویر ریزون گیاه آلوکازیا -khakandaz.com

تصویر فوق: ریزوم نوعی ساقه زیرزمینی است و  برگها از آن تولید می شوند .
شرایط محیط رشد: خیس کردن برگهای بابا ادم با آب ولرم یک یا دوبار در تابستان لازم است. به یک خاک غنی از مواد آلی نیاز دارد. بهترین فرمول خاکی برای این گیاه مخلوطی از خاک برگ پوسیده، خاک لومی، کود دامی و ماسه به نسبت مساوی می باشد. این گیاه در گلخانه گرم و مرطوب پرورش داده می شود. برای افراد مجهز به گلخانه های بزرگ بابا آدم یک گیاه گلخانه ای مورد علاقه است. اغلب در شرایط مرطوب رشد کرده است.
از نامهای انگلیسی این گیاه می توان به elephant ear و Giant taro و African mask اشاره کرد.جالب توجه است که یکی از گونه ای این گیاه یعنی Alocasia Calidora   با نام persian palm (نخل ایرانی) شناخته می شود..
تصویر فوق: سمت راست A.amazonica که از جمله متداولترین انواع آلوکازیا است و سمت چپ Alocasia Calidora که با نام نخل ایرانی نیز در کشورهای غربی شناخته می‌شود.
 
 آبیاری گل آلوکازیا : خاک این گیاه همواره باید از رطوبت برخوردار باشد البته این به معنی خیس و گل آلود شدن خاک نیست . خیس ماندن بیش از اندازه خاک موجب زرد شدن برگها و ریزش آنان خواهد شد. برای آبیاری به سطح خاک توجه کنید زمانی که متوجه شدید خاک در حال از دست دادن رطوبت است گیاه را آبیاری کنید. با فرارسیدن فصل سرد و با توجه به کاهش نیاز گیاه، لازم است که آبیاری را کاهش دهید و فواصل آبیاری را افزایش دهید. یکی از موارد مهم در پرورش این گیاه افزایش رطوبت هوا است که در چنین شرایطی گیاه رشد بهتری خواهد داشت. کمی رطوبت محیط یکی از دلایل چروکیدگی و جمع شدن و خشکیدگی حاشیه و نوک برگهای این گیاه است بخصوص اینکه این گیاه برگهای بزرگی دارد و تبخیر آب از سطح آن به میزان نسبتا زیادی انجام می شود. بنابراین روزانه گیاه را با آب بدون املاح ، غبارپاشی کنید و یا از روش زیر گلدانی حاوی سنگریزه و آب استفاده کنید تا رطوبت مورد نیاز برگسار تامین شود. بدین صورت که یک زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و سپس تا نیمه ارتفاع دیواره آن  آب بریزید و گلدان را بر روی سنگریزه ها قرار دهید البته توجه داشته باشید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی حاوی سنگریزه نباید در تماس باشد. آب با گرمای محیط به تدریج بخار می شود و رطوبت مورد نیاز برگسار تامین می شود.
میزان دمای مناسب برای گل آلوکازیا : بهترین دما برای رشد این گیاه ۲۴-۱۸ درجه سانتیگراد است . به هوای سرد حساس هستند و عکس العمل خوبی نیز در برابر منابع گرمایی همانند بخاری یا شوفاژ نشان نمی دهد و در گرمای زیاد بخصوص اگر رطوبت میحط نیز کم باشد برگها چروکیده و جمع می شوند.  اگر دما به زیر ۱۵ درجه نزول کند مشکلاتی برای گیاه ایجاد می شود.به عنوان مثال برگها به همراه دمبرگ پژمرده شده و از بین می روند. با رسیدن دما به ۷ درجه سانتیگراد تمامی قسمت هوایی از بین می رود و قسمت زیرزمینی به خواب فرو می رود اما از بین نمی‌رود و مجدد با گرم شدن هوا و دریافت رطوبت مناسب ،فعالیت خود را آغاز کرده و برگهای جدید تولید می کند اما با نزول دما به زیر ۷ درجه ، قسمتهای زیرزمینی نیز از بین خواهد رفت.
میزان نور مناسب گل آلوکازیا : به مکانی پر نور و روشن نیاز دارد اما تابش مستقیم آفتاب بخصوص در روزهای گرم سال موجب  سوختگی نوک و حاشیه برگها و بروز لکه های سوخته بر روی پهنه برگ خواهد شد. بنابراین گیاه خود را به دور از تابش نور مستقیم آفتاب قرار دهید. وجود مکانی که ۷۵-۶۵٪ از سایه برخوردار باشد برای این گیاه بسیار مناسب است . به عنوان مثال می توان آنرا در فاصله حدود ۱٫۵ متری از پنجره قرار داد که هم نور خوبی دارد و هم اینکه از نور مستقیم آفتاب در امان باشد.
خاک: به خاکی سبک با زهکش خوب نیاز دارد تا آب را در خود نگه ندارد. بنابراین استفاده از پیت موس، پرلایت و خاک برگ در مخلوط خاکی این گیاه توصیه شده است . در صورت سنگین بودن خاک و عدم خروج زه آب ، ساقه های زیرزمینی این گیاه (ریزوم ) خواهند پوسید و گیاه از بین می روند. گیاهان چند ساله که قامت بزرگی دارند در طی فصل رشد نیاز به کوددهی دارند بنابراین از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی ترجیحا با فرمول ۲۰-۲۰-۲۰ هر دو تا سه هفته یکبار البته با نصف غلظت معمول، در طی بهار و تابستان  استفاده کنید اما در طی فصول سرد سال بهتر است که کوددهی را قطع کنید. گلدانهای سفالی برای رشد این گیاه بهتر هستند زیرا تخلخل موجود بر روی دیواره گلدانهای سفالی موجب تهویه بهتر مخلوط خاک و تنفس بیشتر ریشه ها و ساقه های زیرزمینی این گیاه خواهد شد.
روش تکثیر گل آلوکازیا : اکثر این گیاهان با تقسیم ریزوم تکثیر می شوند. بعد از فصل استراحت گیاه  یعنی در بهار و هنگام  تعویض گلدان می‌توان ریزوم را از خاک درآورد ، تقسیم کرد و در گلدانهایی مستقل به شکل جداگانه کاشت. ریزومها را می توان در طی فصول سرد سال در انبار نیز نگهداشت . بعد از بیرون آوردن ریزومها می توان به مدت یک روز آنان را در مکانی خنک و خشک و بدور از نور آفتاب قرار داد تا رطوبت اضافه خود را از دست بدهند. سپس در طی ماه های سرد سال ریزوم را در میان پیت موسی که کمی مرطوب است و در مکانی تاریک و خنک قرار داد تا زمان مناسب کاشت این گیاه در فصل بهار فرا رسد. همچنین گاهی نمی توان به دلیل بزرگ بودن گیاه، تمامی آن را از گلدان در آورد و ریزومها را جدا کرد و از آنان استفاده کرد. در این موارد نیز راه حلی وجود دارد زیرا از آنجایی که ساقه های زیرزمینی در تمامی قسمتهای گلدان وجود دارند و می توان به شکلی دیگر به آنها دسترسی پیدا کرد. بدین صورت که می توان گودالی کوچک را در کنار گلدان حفر کرد. فقط توجه داشته باشید که فاصله این گودال از تنه اصلی گیاه حداقل ۳۰ سانتیمتر باشد تا به ریشه های گیاه آسیب وارد نشود. به آهستگی و با احتیاط تمام و به تدریج خاک را بیرون آورید تا احتمال وارد شدن آسیب به ریشه و ریزومهای گیاه به حداقل برسد. اطراف ریزوم مورد نظر را به آهستگی از خاک پاک کنید و با وسیله ای تیز آن را از ناحیه اتصال به دیگر ریزومها جدا کنید . اکنون می توانید این قطعه ریزوم را در گلدانی به شکل مستقل بکارید. ریزوم را به شکل افقی در گلدان جدید قرار دهید و خاک را به شکلی بر روی آن بریزید که روی آن کاملا پوشانده شود. سپس به آن آب دهید تا رشد و فعالیت آن تحریک شود. به دلیل فعالیت ساقه های زیرزمینی ، از کنار گیاه مادری نیز پاجوشهایی شکل می گیرند که می توان با کمک روش تقیسم در طی فصل بهار و یا اوایل تابستان، این پاجوشها را از گیاه ماردی جدا کرد . بدین صورت که بعد از بیرون آوردن گیاه از گلدان، ابتدا خاک اطراف ساقه های زیرزمینی و ریشه ها را تا جایی که امکان دارد تمیز می کنیم و سپس از نواحی که ضخامت کمتری دارند، ریشه ها و ساقه های زیزمینی را از یکدیگر جدا می کنیم و برای اینکار می توان از وسیله ای تیز همانند قیچی یا چاقوی باغبانی نیز استفاده کرد تا نواحی برش تیز و تمیز باشد. زمانی که قسمتهای جدا شده را خواستید در گلدانهای جدید بکارید، تا همان عمقی که قبلا در خاک بوده اند، آنان را در خاک قرار دهید. کاشت سطحی تر و یا کاشت عمیق تر موجب رشد نامناسب گیاه در آینده خواهد شد. البته اگر گیاه آنقدر بزرگ شده است که نمی توان تمامی آنرا از گلدان در آورد می توان پاجوشها را با حفر یک گودال از کنار گلدان از کنار گیاه مادری جدا کرد . در زمان حفر گودال و جدا سازی پاجوشها، فاصله ۳۰ – 20 سانیمتری را از تنه اصلی رعایت کرد تا به ریشه های گیاه مادری آسیب وارد نیاید. 
صویر فوق: با شکل گیری گیاهان جوان در کنار هم، توده ای انبوه شکل می گیرد که می توان با روش تقسیم آنان را از یکدیگر جدا کرد و به عنوان گیاهی مستقل در گلدانی جداگانه کاشت.
در صورت گلدهی گیاه و شکل گیری بذرها نیز می توان از بذر برای تکثیر این گیاه استفاده کرد. اگر بذرها به شکل تازه کاشته شوند احتمال جوانه زنی آنان بیشتر است.البته قبل از کاشت می بایست که گوشت قرمز رنگ اطراف بذر را حذف کرد تا جوانه زنی آنان راحت تر صورت گیرد.  برای کاشت بذر می توان از مخلوط مساوی پیت و پرلایت استفاده کرد و دمای ۲۵-۲۰ درجه سانتیگراد برای جوانه زنی بذر بهترین است.
alocasia macrorrhiza _khakandaz.com
تصویر فوق: میوه و دانه های یکی از گونه های گیاه آلوکاسیا
تصویر فوق- میوه و بذر آلوکازیا در تصویر شماره ۳ و ۴ میوه و سپس بذر که پوشش میوه از اطراف آن حذف شده است را مشاهده می کنید
آفات و بیماری: از بین آفات به کنه تار عنکبوتی حساس است . در مورد بیماریها نیز اگر بافت خاک سنگین باشد و آب را در خود نگهدارد و یا آبیاری بیش از اندازه انجام گیرد به نحوی که خاک خیس و غرقاب شود، پوسیدگی ریشه شیوع می یابد و در نتیجه گیاه از بین خواهد رفت.
نهایت صدمه ای که در زمستان میبیند از دست رفتن برگهاست ولی در بهار بعد مجدد رشد میکند
خواص درمانی و کاربردهای صنعتی: ریزوم های این گیاه به صورت پخته شده خوراکی است و بابا آدم را در سراسر مناطق استوایی برای ریزوم و ساقه های خوراکی خود کشت می کنند و از آن در آشپزی بعنوان "سیب زمینی از مناطق استوایی" یاد می کنند. ضد ریزش موی سر بوده و برای درمان سرطان نیز مفید است. مصرف گیاه بابا آدم برای درمان التهاب مفاصل، سرما خوردگی، گلودرد و سرخک و نیز متعادل ساختن هورمون‌ها موثر است.ریشه این گیاه خاصیت ضدباکتریایی دارد و بنابراین برای درمان عفونت‌ها از جمله عفونت مجاری ادراری و عفونت قارچی توصیه می‌شود. ریشه باباآدم دارای اینولین ، ماده چرب به مقدار کم ، کربنات و نیترات پتاسیم ، رزینهای مختلف و یک گلوکوزید به نام لاپین یا لاپوزید است. برگ باباآدم دارای اکسیدازهای فعال و دانه‌اش علاوه بر گلوکوزید مزبور ، دارای ۱۸ درصد روغن زرد رنگ خشک شونده با طعم تلخ مرکب از ۵۰ درصداسید لینولئیک و ۱۰ درصد اسید اولئیک است. همچنین این گیاه در درمان اختلالات پوستی همچون آکنه، عفونت‌های پوستی و داءالصدف کارآیی دارد. بابا آدم در زمینه تصفیه‌کننده خون نیز یک داروی گیاهی شناخته شده است. بعلاوه روغن دانه این گیاه به تعریق بدن کمک می‌کند و باعث دفع عفونت‌های بدن می‌شود.
لکه های زرد بر روی برگ های این گیاه از عوامل مختلفی ممکن است به وجود بیاید. مثلا حتی چکه آب و قطره آب سرد از سقف گلخانه هم میتواند موجب این لکه ها شود. یعنی هم عوامل فیزیکی ممکن است این لکه ها را به وجود بیاورند و هم عوامل شیمیایی. محل ظهور لکه ها مهم است که در برگهای پیر و کهنه هستند یا در برگهای جوان. برخی کمبودهای عناصر غذایی هم منجر به لکه میتواند باشد
ریزوم دار است و از طریق پاجوش طبیعی یا تقسیم ریزوم در بهار تکثیر پیدا میکند. این گیاه پاجوشهای فراوانی تولید میکند
نحوه تکثیر گیاه: از طریق قلمه سبز، پاگیاه و یا قلمه ریزوم در بهار افزایش می یابد. به این صورت که اندام مورد نظر را تکه کرده و در خاک قرار می دهند. زمان گلدهی نیمه دوم بهار است.
شیره داخلی گیاه برای پوست انسان ایجاد خارش و حساسیت ممکن است بکند ، مصرف بیش از حد بابا آدم البته موجب تاری دید و سقط جنین می‌شود.
هشدار: تماس با شیره بابا آدم ممکن است باعث حساسیت گردد که ناشی از کریستالهای اگزالات کلسیم بابا آدم می باشد و در قسمتهای پایین‌تر گیاه میزان این مواد بیشتر میشود ممکن است منجر به کرخ شدن یا باد کردن زبان شود. یا منجر به سختی تنفس شود. آب پز کردن طولانی مدت ممکن است این عوارض را کاهش دهد.
 

 

 تصاویر گونه های مختلف آلوکازیا 
Alocasia Amazonica
تصویر گل آلوکازیای آمازون _alocasia amazonica _ khakandaz.com alocasia_ khakandaz.com
Alocasia-lauterbachiana
alocasia-lauterbachiana-olifantsoor _khakandaz.com Alocasia lauterbachiana - khakandaz.com
Alocasia 'Bullatta' (Alocasia guttata)
Alocasia 'Bullatta' (Alocasia guttata)_ khakandaz.com Alocasia 'Bullatta' (Alocasia guttata)_ khakandaz.com
Alocasia Inornata
alocasia_inornata _khakandaz.com
Alocasia  gigantea
ALOCASIA GIGANTEA_ khakandaz.com ALOCASIA GIGANTEA_khakandaz.com )
Alocasia gagaena
Alocasia gagaena 'California - khakandaz.com
Alocasia_infernalis_kapit
Alocasia_infernalis_kapit_khakandaz.com Alocasia infernalis kapit_ khakandaz.com
Alocasia 'Grandis
Alocasia 'Grandis_khakandaz.com Alocasia 'Grandis - khakandaz.com
Alocasia Green Shield
Alocasia Green Shield_  khakandaz Alocasia-Green-Shield_ khakandaz.com
Alocasia-Corazon
Alocasia-Corazon_khakandaz.com
Alocasia Dewey's Reversal
Alocasia Dewey's Reversal_ khakandaz.com Alocasia Dewey's Reversal-khakandaz.com
Alocasia frydek
Alocasia frydek- khakandaz.com Alocasia_Frydek - khakandaz.com
Alocasia-aurora
Alocasia-aurora-khakandaz.com alocasia_AURORA _ khakandaz.com
 
Alocasia-macrorrhiza-Borneo-Giant
Alocasia-macrorrhiza-Borneo-Giant _ khakandaz.com

 

Alocasia Dewey's Reversal
Alocasia Dewey's Reversal - khakandaz.com Alocasia Dewey's Reversal- khakandaz.com

 

alocasia macrorrhiza black stem
alocasia macrorrhiza black stem - khakandaz.com Alocasia macrorhizza 'Black Stem'_khakandaz.com

 

alocasia cucullata
alocasia cucullata _khakandaz.com
Alocasia 'Grandis
Alocasia 'Grandis - khakandaz.com Alocasia 'Grandis - khakandaz.com
alocasia longiloba
alocasia longiloba - khakandaz.com Alocasia-longiloba
Alocasia Hilo Beauty
Alocasia Hilo Beauty -khakandaz.com Alocasia Hilo Beauty - khakandaz.com
Alocasia Cuprea
Alocasia Cuprea_khakandaz.com Alocasia Cuprea_khakandaz.com

 

Alocasia Brancifolia
Alocasia Brancifolia_ khakandaz.com

 

alocasia fantasy
alocasia fantasy - khakandaz.com
Alocasia longiloba 
Alocasia Advincula 'Batwing'_khakandaz.com
alocasia corozon
alocasia corozon _ khakandaz.com

 

Alocasia macrorhizza 'Black Stem'
Alocasia macrorhizza 'Black Stem'_ khakandaz.com

 

Alocasia Frydek
Alocasia Frydek - khakandaz.com

 

Alocasia macrorrhiza Lutea
Alocasia macrorrhiza Lutea _ khakandaz.com

 

Alocasia Boa
Alocasia Boa_khakandaz.com alocasia-boa-showing-speckled-stems-khakandaz.com-
 
Alocasia Reginula 'Black Velvet
Alocasia Reginula 'Black Velvet'_ khakandaz.com Alocasia Reginula 'Black Velvet_ khakandaz.com'

 

 
Alocasia-zebrina
تصویر گل آلوکازیا زبرینا _Alocasia-zebrina_khakandaz.com تصویر گل آلوکازیا زبرینا _Alocasia-zebrina_khakandaz.com

 

Alocasia Calidora (Persian Palm)
Alocasia Calidora (Persian Palm)_ khakandaz.com

 

معرفی گلهای دیگر از همین جنس
……………
……………
……………
……………
       
 معرفی گلهای دیگر از این خوانواده
تصویر گل آگلونما پاتایا
گل پوتوس، گل پتوس
پوتوس
گیاه اتوبیاس قهوه
آنوبیاس قهوه
گل شیپوری
فیلودندرون برگ انجیری
……………
……………
……………

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*