Warning: include(/home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets/widget-posts.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets.php on line 12

Warning: include(): Failed opening '/home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets/widget-posts.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/share/pear:/opt/alt/php56/usr/share/php') in /home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets.php on line 12
گل آلوئه ورا , صبر زرد یا شبیار | خاک انداز
جمعه , ۳ فروردین ۱۳۹۷
مطالب جدید
خانه / گلها و گیاهان زینتی و آپارتمانی / گل آلوئه ورا , صبر زرد یا شبیار
گل آلوئه ورا , صبر زرد یا  شبیار

گل آلوئه ورا , صبر زرد یا شبیار

 گل آلوئه ورا , صبر زرد ,شبیار , ALOE WERA  
 نام علمی گل
  ALOE VERA 
خانواده گل 
سریشیان – ASPHODELACEAE  
بومی منطقه
 نیمه جنوبی شبه جزیره عربستان ، شمال آفریقا ، جزایر قناری و کیپ ورد
گلهای دیگر 
چادُروار، صبر سقوطری، آلوئه‌ورا، صبر، صبر کموار، صبر زرد، ازوال، ازوادزرد خزانه، مقر، ایلوا، صبارا، آلوئه کوراسائو، آلوئه هندی، آلوئه بارباد، الوا، صباره، برمس، سولع، مقرا، چادروا و صعدنا
خاک مناسب گل
aloe-vera-khakandaz.com-خاکانداز-آلوئه-ورا-صبر-زرد-2
خاک برگ و ماسه (خاک قلیایی) 
 میزان آبیاری و رطوبت
کمی خشک
دمای مناسب محیط
۱۹ درجه سانتیگرا
نور مناسب محیط
متوسط
شب‌یار (صبر زرد یا آلوئه‌ورا) Aloe
 
گل آلوورا :
شَب‌یار، صَبر یا صبر زرد (شاخ بزی) یا آلوئه‌ورا (نام علمی:Aloe vera)
 
گل آلوورا, صبر زرد(شاخ بزی) گیاهی است علفی و چند ساله با برگ‌های ضخیم، گوشتی و دراز. حاشیه‌ برگ‌های آن کمی پیچ و خم‌دار و دارای تیغ است. گل‌های آن‌ به‌صورت خوشه‌ای زیبا در انتهای محور ساقه گل‌دار و به رنگ سبز مایل به زرد قرار دارند.
 
 آلوورا نام گیاهی است از راسته مارچوبه ای ها (Asparagales)، تیره سریشیان (Asphodelaceae) این گیاه بومی آفریقای شمالی است. صبر زرد بی ساقه است البته برخی از آنها دارای ساقه ای بسیار کوتاه هستند
 برگهای آن نیزه ای کلفت و گوشتی بالبه های دانه دار است و رنگ آن سبز خاکستری می باشد. گلهای آن بر روی سنبله ای می روید که گاه تا ۹۰ سانتی متر درازا دارد. این گیاه ۶۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر رشد
 هر کدام از گلهای آن آویخته است و دارای جام لوله ای ۳-۲ سانتی متری می باشد. صبر زرد را از دیرباز در مناطق خشک- گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان، هم به عنوان گیاه زینتی و هم گیاه درمانی کشت می کنند.
 گیاه «آلوئه ورا»گیاهی است که به طور عمده در مناطق خشک رشد می کند. آلوئه ورا با اینکه به خانواده زنبق تعلق دارد اما در ظاهر شباهت بسیار زیادی به کاکتوس دارد.در بین بیش از ۲۴۰ گونه آلوئه ورا چهار نمونه آلوئه ورا تشخیص داده شده که دارای ارزش غذایی هستند.
نام آلوئه ورا در لغت به معنای «ماده تلخ درخشان» که از کلمه عربی «آلوئه» گرفته شده است. آلوئه از خانواده سوسن است این گیاه با ظاهری شبیه به کاکتوس، گیاهی دائمی، گوشتی و آبدار است که حداکثر حدود دو متر ارتفاع دارد با برگ های پهن تیغ دار. اگر تیغ هایی را که در لبه برگ ها قرار دارند جدا کنیم از جای خالی آنها ژلی ترشح می شود که تمام خواص گیاه در آن نهفته است.از آلوئه که امروز در تمام دنیا کاشته می شود برای درمان گستره وسیعی از بیماری ها از انواع میگرن گرفته تا سوءهاضمه، درمان جوش و سوختگی استفاده می شود.
نام‌های دیگر عبارتند از:. شبیار, چادُروار, صبر سقوطری, آلوئه‌ورا, صبر, صبر کموار, صبر زرد, ازوال, ازوادزرد خزانه,مقر, ایلوا, صبارا, آلوئه کوراسائو, آلوئه هندی, آلوئه بارباد, الوا, صباره, برمس,سولع, مقرا, چادروا , صعدنا .
aloe-vera -khakandaz.com-خاکانداز-آلوئه ورا , صبر زرد - شبیارآلوئه ورا در طب سنتی ۵ هزار ساله هندی، آیورودا نیز به همین ترتیب ارزشمند شمرده می شود. تمدن های یونانی، رومی، آفریقایی، مایایی، سرخپوستان آمریکایی و چینی نیز آلوئه ورا را گرامی می داشتند و مسلمانان هنوز هم در بسیاری از نقاط جهان در بازگشت در سفر حج برگ های آلوئه ورا را بالای در خانه هایشان آویزان می کنند.
جزیره قشم به دلیل قرار گرفتن در منطقه گرمسیری یکی از مکانهای مناسب و دارای پتانسیل بالا برای تولید گیاه معجزه‌آسای “آلوئه‌ورا” است.
در سال‌های اخیر کشت صبر زرد، گونه‌ی Vera در ایران معمول گشته است. گرچه این گیاه با نقاط گرم و مرطوب سازگاری خوبی دارد، ولی در نقاط مختلف ایران کشت می‌شود.
 گیاه آلوورا گیاهی است که محدودیتهای آبی و خاکی و شرایط سخت اقلیمی را به راحتی تحمل می کند.
 قسمت مورد استفاده صبر زرد، شیرابه به دست آمده از برگ‌های گیاه است که امکان دارد به صورت تازه غلیظ(خمیری) و یا خشک شده با رنگ‌های متفاوت زرد، زرد مایل به سبز، قهوه‌ای و یا قرمز مایل به سیاه باشد.
 
 مصارف عمومی آلوئه ورا غالبا در تهیه کرمهای موضعی است و در حفظ رطوبت پوست در پوستهای خشک کمک کننده است. بعلاوه ترکیبات آن در بهبود آثار سوختگی، اثرات ضد التهابی و کاهش اسکار ناشی از زخمها مفید است.
 
 آلوورا به صورت ژل، پودر، کپسول، عصاره و برگ تازه مورد استفاده قرار می گیرد و در صنایع آرایشی، نوشابه سازی و دهها موارد دیگر استفاده گردیده و در بازار جهانی جایگاه مناسبی دارد.
 باید گفت در کمال شگفتی ۹۶ درصد ساختمان ژل آلوئه ورا از آب تشکیل شده است. ۴ درصد باقی مانده اما حاوی مواد فراوانی است که ۷۵ نوع آن شناخته شده اند.ترکیباتی که در ژل آلوئه یافت شده اند از پلی ساکاریدها هستند که قادر به کاهش و ترمیم التهاب هستند.این ترکیب همچنین دارای ویژگی آنتی باکتریال و ضدمیکروب است.آنتی اکسیدان هایی در قالب ویتامین های آ، ب، ث، ای، آمینواسیدهای روی و اسیدهای چرب ضروری نیز در این ترکیب یافت می شوند.کلسیم و آلوئین نیز در آلوئه ورا موجود هستند، آلوئین ملینی بسیار قوی است.
 شیره ‌این گیاه مسهل مفیدی است، اما چون می تواند سبب گرفتگی دردناک عضلات شود، غالباً استفاده نمیشود. با میزان مصرف کمتر، شیره Aloe می تواند از سنگ کلیه پیشگیری یا اندازه سنگ را کوچکتر کند. این ماده به عنوان تسهیل کننده دفع مدفوع به ویژه در افرادی که مبتلا به وبواسیر هستند ماده مفیدی است.
 ژل خوراکی آلوئه ورا شامل بیش از ۷۵ مواد مغذی از لحاظ غذایی و ۲۰۰ ترکیب فعال، ۲۰ نوع ماده معدنی، ۱۸ آمینو اسید و ۱۲ نوع ویتامین است. این ژل بی نهایت مطبوع است.
ر کشورهای کارائیب آلوئه‌ورا فقط به‌صورت برگ فروخته می‌شود و در خانه‌ها مردم به عنوان کمکهای اولیه از آن نگهداری می‌کنند.
در فاصله دو آبیاری گل آلوئه ورا سطح خاک باید خشک شود.
آلوئه ورا گیاهی مخصوص مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است. آلوئه ورا در تابستان در مناطق سردسیر مشکلی نخواهد داشت ولی در زمستان اگر دما به کمتر از صفر درجه سانتی گراد برسد، حیات گیاه به خطر خواهد افتاد. مگر اینکه آن را در گلخانه و یا در منزل که دارای نور کافی باشد نگه داری کنید
کمبود نور و مواد غذایی و آبیاری نا مناسب از دلایل احتمالی باریک شدن برگ الوورا هستند .گیاه آلوئه ورا نور خورشید را ترجیح میدهد ،میتوانید گلدان را در شرایط آب و هوایی گرم و در خارج از خانه بطوری که نور کامل خورشید بر روی سایبانی شفاف روی گل بتابد قرار دهید ، در داخل خانه گلدان ها باید در بخش شرقی و یا غربی کنار پنجره ای قرار داده شود. گیاه آلوئه ورا مشابه دیگر گیاهان آبدار نیازمند آبیاری زیادی نیست ،در هر آبیاری به گیاه باید بگونه ای آب داده شود که آب شروع به بیرون آمدن از سوراخهای زهکش گلدان نماید.معمولا یک فاصله ۱۰-۱۴ روزه باید در بین آبیاری وجود داشته باشد ، فاصله بین آبیاری بر اساس شرایط خاک متنوع است ، آبیاری را زمانی شروع کنید که خاک کامل خشک شده باشد.هر یک ماه یکبار نیز در بهار و تابستان با کود مایع تقویت شود.
شیرابه(لاتکس) گیاه آلوئه ورا یک مایع تلخ و زرد رنگ است .
وجود لکه های سیاهی روی برگ های آلوورا احتمال وجود افت وبیماری هست.یک قاشق چای خوری سم افت کش( مالاتیون)+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.بعد از ۱۰ روز این عمل را تکرار نمایید.سوراخ های زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهای انتهایی گلدان وخروج اب اضافی از گلدان مطمئن شوید. از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنید.
مهمترین دلیل حالت پوسیدگی برای آلوئه ورا آبیاری بیش از اندازه است. چون آلوئه ورا از جمله گیاهانی است که نیاز آبی کمی دارد. در صورت آبیاری زیاد برگ هایی که به طوقه گیاه متصل هستند آسیب بیشتری می بینند. گاهی آبیاری خیلی زیاد نیست ولی نبود زهکش مناسب در گلدان و یا گرفتگی آن ها باعث ماندن آب و پوسیدگی می شود.
بعضی ا زآلوئه ها دارای نقاط سفید رنگ هستند. لکه های سفید،شبیه خال کشیده در سطح برگ های جوان مربوط به خود گیاه است.
 مرور کلی خواص داروئی : صبر زرد از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است و شیرابه آن به مصرف طبی می رسد . تقویت کننده بدن است یبوست را برطرف می کند و روده ها را تمیز می کند برای معالجه آسم مفید است سوء هاضمه را برطرف می کند در معالجه صرع مفید است اثر ضد کمر درد خون را تصفیه می کند برای برطرف کردن خارش ناشی از گزیدگی حشرات شیرابه آنرا روی پوست بمالید اگزما را درمان می کند برای معالجه اسهال خونی مفید است برای رفع ریزش مو ، شیرابه آنرا به سر مالیده و موها را با آن ماساژ دهید گرفتگی کبدی را برطرف می کند برای التیام زخم ها شیرابه آنرا روی زخم بمالید صبر زرد بهترین کرم مرطوب کننده است برگها را بشکنید و ژله آنرا به پوست بمالید مبتلایان به بیماری قند می توانند با مصرف این گیاه قند خون خود را کنترل کنند برای شستن چشم و زخم ها شیرابه صبر زرد را با آب مخلوط کرده و استفاده کنید
 پنج دلیل عمده دیگر برای پیشگیری و درمان بیماریها از نظر پزشکان برای مصرف آلوئه ورا :
۱- قالبهای ساختاری بدن : آمینواسیدها ، اجزا و قالبهای ساختار بدن ما هستند ۸ آمینو اسید ضروری وجود دارد که در بدن ما ساخته نمیشود ، نوشیدن مداوم و منظم آلوئه ورا به شما اجازه میدهد به واسطه تامین طبیعی آمینو اسیدهای ضروری بدن ، سلامتی خود را حفظ کنید ،آلوئه ورا تنها گیاهی است که آمینو اسیدهای مشابه و ضروری بدن را میسازد.
۲– ضد التهاب و عصبانیت : آلوئه ورا دارای ۱۲ ماده اصلی است و بررسیها نشان داده که بدون هیچ عارضه ای از عصبانیت و التهاب جلوگیری میکند و همچنین آلوئه ورا سبب تحرک ماهیچه ها و صحت کارکرد مفاصل میشود.
۳- ویتامینهای تشکیل دهنده آلوئه ورا : عبارتند از: ویتامین آ – سی- دی – ای – ب۱ – ب۲ – ب۳- ب ۵- ب۶ – ب۱۲- اسید فولیک (بر طرف کننده کمبود خون) و نیاسین با خاصیت اعجاب انگیز خود میتواند تمام اسید آمینه های ضروری بدن را در اختیار شخص مصرف کننده قرار دهد، بنابر این نیاز داریم که در رژیم غذائی خود همواره این ویتامینها را به طور مکمل بگنجانیم.
۴- میزان مواد معدنی : بعضی ازموادمعدنی در آلوئه ورا یافت شده است که شامل کلسیم ، سدیم ، آهن ، پتاسیم ، منگنز ، مس و روی است ، نوشیدن عرق آلوئه ورا یک راه طبیعی و سالم برای تامین نیازمندیهای بدن است.
۵- بهداشت و سلامت دندان : آلوئه ورا با وجود موادی که در خود دارد بی نهایت برای سلامت دهان و لثه مفید است و نیز دندانپزشکان بر اثرات آلوئه ورا بر دهان و لثه و استفاده از آن بسیار توصیه میکنند..
این گیاه ۶۰ تا ۱۰۰ سانتی متر رشد می کند و از طریق پاجوش تکثیر می شود.
خوردن بیش از حد ژل(مصرف روزانه یک گرم به مدت طولانی) ممکن است باعث عدم تعادل آب و الکترولیت‌‌های بدن، سقط جنین، زایمان زودرس، اسهال خونی و ضایعات کلیه شود. همچنین مصرف مقادیر بسیار زیاد آن ممکن است منجر به مرگ شود.
نباید از ژل در زمان تهوع، استفراغ ، دردهای شکمی، خونریزی مقعد و ضعف شدید استفاده کرد. در زمان بارداری به غیر از دستور پزشک، مصرف آن ممنوع است.
کلیات گیاه شناسی
به عنوان یک گیاه طبی سابقه طولانی مدت دارد و قدمت استفاده از آن به سال ۱۷۵۰ قبل از میلاد مسیح برمی گردد. امروزه این گیاه در اغلب مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری از قبیل منطقه کارائیب، جنوب ایالات متحده، آمریکای لاتین و خاوریانه می روید. بسیاری از مردم نیز این گیاه را در گلذان های کوچک در منازل خود به منظور درمان سوختگی ها و بریدگی های جزیی پرورش می دهند. آلوئه ورا یک گیاه بادوام با گل های زرد است. صبر زرد فاقد ساقه بوده ولی برگ های آن دراز و تا ارتفاع ۳۰سانتی متر می رسد. گل های این گیاه در انتهای ساقه ای که از وسط برگ ها خارج می شود، می روید. برگ های سخت آبدار و نیزه ای این گیاه به طول ۲۰ اینچ رشد می کند و طول کل گیاه تا۴ پا می رسد. تنها برگ های این گیاه ارزش دارویی دارند، اما بخش های مختلف برگ ها نیز برای اهداف گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. ژله شفاف و سفتی از قسمت های داخلی برگ ترشح می شود. بین این ژله و پوست بیرونی برگ سلول های خاصی حاوی مایع زرد رنگ تلخ قرار دارد. وقتی که این مایع خشک می شود، سبب تولید شیره آلوئه ورا می شود.
ترکیبات شیمیایی
گیاه، حاوی مشتقات هیدروکسی آنتراسن از جمله آلوئین های A2 و B به میزان ۴۰-۲۵% کل ترکیبات و مشتقات کرومون از جمله آلوئه رزین A2،B و Cاست. ترکیبات مهم دیگر آلوئه شامل قندها از جمله: گلوکز، مانوز و سلولز، آنزیم ها از جمله: اکسیداز، آمیلاز و کاتالاز، هچنین ویتامین هایی نظیر: B1،B2،B6،C،Eو اسیدفولیک و مواد معدنی مانند: کلسیم، سدیم، منیزیم، روی، مس و کروم می باشند. صبر زرد موادی نظیر آلوئین فامودین، آنتراکینون، ایزوباربالوئین و مقدار صمغ آن در حدود ۱۲% می باشد.
خواص دارویی
صبر زرد از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است و شیرابه آن به مصرف طبی می رسد.
•تقویت کننده بدن است.
•یبوست را برطرف کرده و روه ها را تمیز می کند.
•برای معالجه آسم مفید است.
•سوء هاضمه را برطرف می کند.
•در معالجه صرع مفید است.
•اثر ضد کرم دارد.
•خون را تصفیه می کند.
•برای برطرف کردن خارش ناشی از گزیدگی حشرات شیرابه آن را روی پوست بمالید.
•اگزما را درمان می کند.
•برای معالجه اسهال خونی مفید است.
•برای رفع ریزش مو، شیرابه آن را به سر مالیده و موها را با آن ماساژ دهید.
•گرفتگی کبدی را درمان می کند.
•برای التیام زخم ها شیرابه آن را روی زخم بمالید.
•صبر زرد بهترین کرم مرطوب کننده است، برگ ها را بشکنید و ژله آن را به پوست بمالید.
•مبتلایان به بیماری قند میتوانند با مصرف این گیاه قندخون خود را کنترل کنند.
•برای شستن چشم و زخم ها شیرابه صبر زرد را با آب مخلوط کرده و استفاده کنید.
•تقویت و تعدیل سیستم ایمنی در بیماری های ویروسی (مثل تبخال)، ترمیم زخم، ترمیم آسیب های ناشی از سوختگی و ضد التهاب است.
•استفاده از آن در بیماری برگشت محتویات اسیدی معده به مری است. این بیماری به علت عدم کفایت اسفنکتر تحتانی مری ایجاد و برگشت محتویات اسیدی معده به مری باعث آسیب وارد آمدن به مخاط مری و علایمی مانند سوزش سر دل، سرفه های خشک، تنفس بدبو، خونریزی و زخم مری می شود.
نحوه ی تأثیر ژل صبر زرد هنوز مشخص نیست.
•آلوورا با نفوذ به عمق سلولها و تاثیر بر روی DNA آنها از تغیر شکل آنها بر اثر عوامل بیرونی جلو گیری کرده و عمر سلولها رانیز افزایش میدهد که همین تاثیر را هم بر روی ویروس هایی که به بدن وارد می شوند می گذارد که با افزایش عمر ویروس هایی که ابتدا به بدن راه یافته اند وجلو گیری از تغیر شکل و جایگزینی سریع آنها به سیستم ایمنی بدن فرصت ایجاد پادتن های مناسب و کافی را میدهد و در مقابل ویروس هایی که رمز ماندگاریشان در دنیا تغیر شکل سریعشان است می توان از این گیاه برای تثبیت DNA ویروس ها و جلو گیری از تغیر شکل سریع آنها در درمان و ساخت واکسن علیه این ویروس هااستفاده کرد.
مضرّات گل آلوئه ورا
– صبر زرد اگر به اندازه مصرف شود، خطری ندارد ولی مقدار زیاد آن باعث اسهال خونی می شود. – ضمناً زنان شیرده نباید از آن استفاه کنند زیرا صبر زرد از طریق شیر وارد بدن طفل می شود و ایجاد اسهال می کند. این گیاه برای زنان حامله خوب نیست زیرا ممکن است باعث سقط جنین شود.
ژل آلوئه برای استعمال خارجی مادهء بی خطری است، اما در موارد نادری سبب واکنش آلرژیک می شود. اگر پوست شما تحریک می شود مصرف آن را ادامه ندهید. ژل آلوئه برای درمان زخم های عمیق موثّر نیست. شیره آن می تواند سبب گرفتگی یا اسهال روده ای شدید گردد، زنان باردار یا شیرده نباید این ماده را مصرف کنند زیرا ممکن است سبب انقباض های رحمی گردیده و باعث سقط جنین شود. مصرف مسهل آلوئه برای درمان بیماری های معده ای-روده ای، انسداد روده ای، آپاندیسیت یا دردمعده مبهم تجویز می شود. این ماده ممکن است سبب تشدید اولسرها، بواسیر، دیورتیکولوز، التهاب دیورتیکول، کولیت یا سندرم روده تحریک پذیر(IBS) گردد.
مصرف طولانی مدت این ماده سبب وابستگی به آن می شود یا تعادل الکترولیتی را مختل می سازد. این ماده ممکن است سبب تغییر رنگ ادرار به رنگ قرمز بی ضرر گردد. کودکان زیر ۱۲ سال نباید گیاه آلوئه مصرف کنند. مصرف طولانی و مزمن شیره آلوئه می تواند سبب کمبود پتاسیم گردد که می تواند با پاره ای معالجات قلبی تداخل کند. احتمال کمبود پتاسیم در بدن در صورتی که شیره آلوئه را با ادرارآورهای (مدرهای) تیازید، شیرین بیان یا کوتیکواستروئید مصرف کنید، بیشتر است.
کِشت‌گاه گل آلوئه ورا
شبیار را از دیرباز در مناطق خشک‌تر گرمسیری و نیمه‌گرمسیری جهان، هم به عنوان گیاه زینتی و هم گیاه درمانی کشت می‌کنند.
کاربرد
 ژل آلوورا آماده شده برای دسر
این گیاه واجد ویژگی‌های مهم درمانی از جمله تقویت و تعدیل دستگاه ایمنی بدن در بیماری‌های التهابی و ویروسی (مثل تبخال)، ترمیم زخم، ترمیم آسیب‌های ناشی از سوختگی و ضدالتهاب تولید نوشیدنی و کمپوت آلوئه ورااست.
 
منابع  :
۱٫ لغتنامه دهخدا: شبیار، حق‌شناس، م. : فرهنگ معاصر هزاره، انگلیسی-فارسی ۱۳۸۹.
۲٫ صبر زرد سلامت‌ایران
۳٫ دائرهالمعارف گیاه درمانی- گردآورنده:نیره اژدریان- ناشر: آئینه دانش- نوبت چاپ: دوم، ۱۳۹۱- چاپخانه جعفری- شابک: ۹۷۸۶۰۰۵۷۵۶۲۶۵- آلوئه ورا(صبر زرد)ص ۱۲- به نقل از روزنامه همشهری آنلاین
۴٫ دائرهالمعارف گیاه درمانی- گردآورنده:نیره اژدریان- ناشر: آئینه دانش- نوبت چاپ: دوم، ۱۳۹۱- چاپخانه جعفری- شابک: ۹۷۸۶۰۰۵۷۵۶۲۶۵- آلوئه ورا(صبر زرد)ص ۱۳و۱۴- به نقل از روزنامه همشهری آنلاین
۵٫دائرهالمعارف گیاه درمانی- گردآورنده:نیره اژدریان- ناشر: آئینه دانش- نوبت چاپ: دوم، ۱۳۹۱- چاپخانه جعفری- شابک: ۹۷۸۶۰۰۵۷۵۶۲۶۵- آلوئه ورا(صبر زرد)ص ۱۳و۱۴- به نقل از روزنامه همشهری آنلاین
 
http://en.wikipedia.org/wiki/Aloe_vera
http://fa.parsiteb.com/news.php?nid=10565&keys=آلوئه ورا + طب سنتی
http://nikniki.blogfa.com
http://www.golestan-ali.com/200
http://www.shamiz.ir/1389/07/23/گیاه-آلوورا-aloe-vera-گسترش-دارویی-تغذیه/
http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=934&articleID=472285

 
 تصاویر نمونه برای این گل
aloe-vera -khakandaz.com-خاکانداز-آلوئه ورا , صبر زرد - شبیار aloe-vera -khakandaz.com-خاکانداز-آلوئه ورا , صبر زرد - شبیار aloe-vera -khakandaz.com-خاکانداز-آلوئه ورا , صبر زرد - شبیار aloe-vera -khakandaz.com-خاکانداز-آلوئه ورا , صبر زرد - شبیار
aloe-vera -khakandaz.com-خاکانداز-آلوئه ورا , صبر زرد - شبیار aloe-vera -khakandaz.com-خاکانداز-آلوئه ورا , صبر زرد - شبیار aloe-vera-khakandaz.com-خاکانداز-آلوئه-ورا-صبر-زرد-13  
معرفی گلهای دیگر از همین جنس
آلوئه واریگاتا
شاخ بزی
آلوئه جوونا
……………
       
 معرفی گلهای دیگر از این خوانواده
هاورتیا گورخری
هاورتیا کویری
……………
……………

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*