Warning: include(/home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets/widget-posts.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets.php on line 12

Warning: include(): Failed opening '/home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets/widget-posts.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/share/pear:/opt/alt/php56/usr/share/php') in /home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets.php on line 12
معرفی انواع گلدانها | خاک انداز
جمعه , ۳ فروردین ۱۳۹۷
مطالب جدید
معرفی انواع گلدانها

معرفی انواع گلدانها

گلدان سیمانی_sap-co.ir_ 3معرفی انواع گلدانها
بدون شک برای شما هم سوالاتی اینچنین پیش آمده که چه گلدانی مناسب است یا چگونه گلدان مناسب را انتخاب کنیم یا اینکه انواع گلدانها چیست ؟ ویا تاثیر گلدان بر رشد گیاه ؟ و …goldane sofali _sap-co.ir 2
انتخاب گلدان و اینکه چگونه گلدان مناسبی را انتخاب کنیم مسئله بسیار مهمی در پرورش گلها در منزل را دارد . بدون شک اندازه گلدان، جنس گلدان، منافذ گلدان و حتی شکل گلدان و انتخاب گلدان مناسب یکی از مواردیست که در رشد و گلدهی گیاهان تاثیر بسیاری دارد  . از همین رو در این مقاله به توضیح و بررسی مواردی چون اندازه گلدان ، جنس گلدان، منافذ گلدان و شکل گلدان می پردازیم تا در انتخاب گلدان مناسب برای گلها و گیاهان کمتر دچار اشتباه شوید. در این مبحث جهت آشنایی شما با انواع گلدانها به معرفی انواع گلدانها از نظر جنس و مزایا و معایب گلدانها میپردازیم
انواع گلدانها از نظر جنس آنها :
 گلدانهای سفالی
گلدانهای سرامیکی
 گلدانهای سیمانی
گلدانهای چوبی
گلدانهای پلاستیکی
گلدانهای ارگانیک
گلدانهای پلی استیرن (فوم)
گلدانهای فلزی
گلدانهای سفالی :
گلدانهایی سفالی که پیشینه ای به قدمت حضور و تمدن انسان برروی زمین را دارند دارد و از دیر باز با تولد صنعت سفال و و نگهداری گلها در تمدن و زندگی بشر نقشی بسزا را داشته . این نوع گلدان دارای مزایا و معایبیست که اجازه نمیدهد در هر شرایطی و برای هر گلی استفاده کرد و نمیتواند مناسب هر گلی باشد  .
از مزایا و معایب گلدان سفالی :
۱_ نفوذ پذیر بودن بدنه گلدان سفالی : وجود رخنه ها و گشادی ها (منافذ و سوراخهای)و پوکی یا تخلخل ( تمامی فضاهای خالی موجود ) در بدنه گلدانهای سفالی مسئله ای است که موجب سرعت بخشیدن به خشک شدن خاک درون گلدان بعد از آبیاری می شود.
تصاویری از بدنه گلدان سفالی
۲_ شوره یا سفیدک زدن گلدان : شاید شما نیز نواحی سفید رنگی که در اصطلاح گفته میشود شوره زده یا سفیدک زده را بر روی دیواره این گلدانها مشاهده کرده باشید . این نواحی سفید رنگ ناشی از تبخیر آب از دیواره و باقی ماندن عناصر موجود در آب بر روی دیواره گلدان است . به همین دلیل این گلدانها اصولا مناسب گیاهانی که در رابطه با باقی‌ ماندن عناصر (شور شدن خاک) بعد از آبیاری بسیار حساس هستند مناسب نیست مثلا بهتر است گیاهی مثل بنفشه آفریقایی را در گلدانهای سفالی قرار نداد. حتی برگها این گیاه در تماس با لبه گلدانهای سفالی که به دلیل ذکر شده حاوی مقداری از املاح هستند، از خود واکنش نشان داده و احتمال خشکیدن آنان وجود دارد. (البته می توانید روی لبه را با کاغذ آلومینیم بپوشانید) .
گیاهانی که به رطوبت ماندگار خاک نیاز مبرم ندارند مناسب این گلدانهای سفالی هستند. مثلا کاکتوسها و گیاهان با برگهای آبدار(گیاهان گوشتی) و یا سایر گیاهان مشابه را می توان در گلدانهای سفالی کاشت.
اما از آنجا که بیشتر گلدانها در خانه ها گلدان سفالیست برای استفاده از گلدان سفالی راه حل نسبتا ساده رنگ کردن قسمت داخلی و خارجی دیواره گلدان سفالی با رنگهای اکریلیک و یا روغنی است. با این کار میتوان دیواره گلدان را عایق بندی کرد و حتی برای بهتر کردن ظاهر گلدان میتوان از رنگها و طرحهای زیبا برای تزئین گلدان استفاده کرد (می توانید به پست رنگ آمیزی گلدانهای سفالی مراجعه کنید) .
سفالی و سنگینی گلدانهای سفالی ضمن اینکه میتواند در ظاهر به عنوان یک عیب در نظر گفته شود چرا که جابجایی آن را سخت و احتمال شکستنش را زیاد میکند اما سنگینی وزن گلدانهای سفالی  در مورد گیاهانی که دارای برگهای زیاد و یا سنگین هستند و احتمال واژگون شدن گلدان وجود دارد بع عنوان یک حسن منجر به کاهش احتمال واژگون شدن گلدان میشود . چرا که گلدانهای سبک خطر واژگون شدنشان در اثر وزن زیاد گل های بزرگ یا سنگین بسیار زیاد است.
حتما گلدانهای سفالی را قبل از انتقال گیاه به درونشان، حداقل مدت نیم ساعت بطور کامل در آب قرار دهید تا املاح جمع شده و دیواره گلدان سفالی کاملا شسته و تمیز شود.
نمونه گلدانهای سفالی
 
گلدانهای سرامیکی :
گلدانهای سرامیکی هم مثل گلدانهای سفالی وزن نسبتا زیادی دارند اما همانند آنها در بدنه خود رخنه ها و گشادی ها (منافذ و سوراخهای) ندارن . گلدانهای سرامیکی نسبت به گلدانهای سفالی بدنه نازکتری دارند ، وزن سبک تری دارند و راحت تر جابجا می شوند و گلدانهای سرامیکی نسبت به گلدانهای سفالین زودتر و آسانتر ترک می خورند و می شکنند. گلدانهای سرامیکی در برابر سرما و یخزدگی مقاومت کمتری نسبه به گلدانهای سفالی دارند و احتمال شکستنشان بیشتر است .
اما لایه سرامیک که در دوطرف یا در سمت بیرونی گلدانهای سرامیکی وجود دارد بصورت یک عایق عمل کرده و باعث میشود که گرما را به مدت طولانی تری در خود نگه دارد و نسبت به گلدانهای پلاستیکی دیرتر خنک می شوند (همانند گلدانهای سفالی) و این مسئله می تواند به ریشه های گیاهان آسیب برساند. گلدانهای سرامیکی لعاب‌دار رطوبت را بهتر از گلدانهای سفالی نگهداری می‌کنند و تا حد زیادی همانند گلدانهای پلاستیکی از این نظر عمل می کنند.
یکی از مواردی که باعث شده نگاه مصرف کنندگان بیشتر به سمت گلدانهای سرامیکی باشد این است که دارای طرحها و رنگهای بسیار زیبا و جذاب در بازار وجود دارند . یکی از بیشترین موارد مصرف آن برای گیاهانی است که به شکل بونسای پرورش داده می شوند.

 

 

 

 

تصاویری از انواع گلدانهای سرامیکی
گلدانهای سفالی
 
گلدانهای سفالی گلدانهای سفالی گلدانهای سفالی
گلدانهای سفالی
 
گلدانهای سفالی
 
گلدانهای سفالی گلدانهای سفالی
 

 

 گلدانهای سیمانی :
گلدانهای سیمانی در شکلها، طرحها و اندازه های بسیار متنوعی ساخته میشوند و بیشتر در طراحی های فضای شهری و یا پارکها مصرف می شوند و معمولا مصرف خانگی ندارند. این گلدانهای سیمانی نسبت به گلدانهای سفالی و یا گلدانکهای سرامیکی وزن بسیار زیادی دارند سرما و گرما را به خوبی تحمل نموده و در برابر تغییرات دمایی مقاوم هستند و اجازه نمیدهد به ریشه گیاهان در تغییرات دمایی زیاد آسیبی وارد شود . اما از آنجایی که در ساخت سیمان و گلدانهای سیمانی آهک بکار می رود این مسئله میتواند در رشد گیاه داخل آن تاثیر منفی بگذارد بنابراین اگر قصد استفاده از این گلدانها را دارید قبل از کاشت گیاه داخل آنان، چندین مرتبه به شکل کامل این گلدانها را با آب شستشو دهید تا جایی که امکان دارد آهک آنان شسته شود. گلدانهای سیمانی اکثرا به رنگ خاکستری هستند اما میتوان آنان را همانند گلدانهای سفالی رنگ آمیزی کرد.
تصاویر گلدان سیمانی

 

گلدان سیمانی_sap-co.ir_ 10 گلدان سیمانی_sap-co.ir_ 2 گلدان سیمانی_sap-co.ir_ 4  
گلدان سیمانی_sap-co.ir_ 9 گلدان سیمانی_sap-co.ir_ 8 گلدان سیمانی_sap-co.ir_ 7  
گلدان سیمانی_sap-co.ir_ 6
 
   
گلدانهای چوبی:
بیشتر گلدانهای چوبی از تخته های چوبی در کنار هم قرار گرفته ساخته میشوند و در برخی موارد نیز یک گادان را از بصورت قالبی خراطی میکنند از همین رو گلدانهای چوبی یا دارای شیارها و منافظ زیادی هستند و یا به دلیل بافت چوب مقاومتشان در برابر رطوبت کم بوده و به راحتی آب از بدنه چوب عبور میکند که این امر به مرور زمان موجب پوسیدگی چوب میشود .
برای پیشگیری از این موارد میتوان دیواره داخل گلدانهای چوبی را با لایه ای از پلاستیک می پوشاند تا عمر آنان را افزایش یابد.
اصولا گلدانهای چوبی را امروزه برای کاشت و نگهداری نهال درختان و درختچه های بزرگ استفاده می‌کنند و این گیاهان ممکن است قبل از انتخاب شدن و کاشت در مکان اصلی ، برای چند سال در این گلدانها نگهداری شوند. همچنین گلدانهای چوبی تا حد قابل قبولی ریشه های گیاه را از خطر گرم شدن در اثر تابش نور خورشید محافظت می کنند. اگر قصد استفاده از مواد محافظت کننده چوب را دارید موادی استفاده کنید که تاثیر سمی بر روی گیاه نداشته باشد مثلا نفتات مس نسبتا مناسب است اما کروئوزوت بخارات سمی از خود برجای می گذارد که منجر به از بین رفتن گیاه می شود. همچنین اصولا چوبهای درختانی همانند کوهناژ، سرو و سدر در برابر پوسیدگی مقاومت خوبی دارند و اگر از چوب آنان در ساخت گلدانهای چوبی استفاده شود، تا چندین سال دوام می آورند.
گلدانهای پلاستیکی :
گلدانهای پلاستیکی از جمله گلدانهایی هستند که امروزه به شکلی گسترده استفاده می شوند.
از مزایای گلدانهای پلاستیکی میتوان به موارد زیر اشاره نمود :
گلدانهای پلاستیکی دارای تنوع در اندازه و  شکل و رنگ هستند، بطوریکه برخی از آنان از نظر ظاهری بسیار شبیه گلدانهای سفالی و یا سرامیکی ساخته شده اند.
گلدانهای پلاستیکی به نسبت شکل و انداره ای که دارند وزن بسیار سبکی دارند.
گلدانهای پلاستیکی به راحتی قابل جابجایی هستند
قابلیت استفاده چند باره از گلدانهای پلاستیکی درصورتی که در معرض نور مستقیم آفتاب و تغییرات دمایی قرار نگرفته و انسجام خودرا حفظ کرده باشند چندین بار می توان از آنان استفاده کرد.
از معایب گلدانهای پلاستیکی میتوان موارد زیر را نام برد:
در جذب دمای محیط بلاستیک بسیار مستعد هست بخصوص در رنگهای تیره در روزهای گرم این رنگ گرمای زیادی به خود جذب می کند و امکان افزایش دمای خاک داخل گلدان و آسیب رسیدن به ریشه های گیاه وجود دارد.
گلدانهای پلاستیکی در صورتی که در معرض تغییرات دمایی  قرار گرفته باشند (بطور مثال در فضای بیرونی خانه قرار گرفته باشند) و مدت زیادی از استفاده آنها گذشته باشد امکان پوسیده شدن وشکستن آنان وجود دارد.
گلدانهای پلاستیکی دیواره داخلیشان صاف و یکدست بوده  که این مسئله احتمال بروز مشکل ریشه پیچ (پیچش ریشه گیاه) شدن گیاه را افزایش می دهند. یعنی توده ریشه پس از مدت زمانی که گیاه در گلدان رشد و نمو می کند،  دقیقا شکل محیط داخلی گلدان را به خود می گیرد. این گیاه زمانی که از این گلدان خارج می شود و به گلدان بزرگتری  منتقل می شود توانایی فرستادن ریشه به خاک جدید را ندارد و بنابراین رشد نخواهد کرد.
در استفاده از گلدانهای پلاستیکی به موارد زیر توجه کنید :
در صورتی که از گلدان پلاستیکی استفاده می کنید مواظب باشید که گیاه  دچار پیچش ریشه نشود ، برای جلوگیری از پیچش ریشه میتوان شیارهایی را بر روی دیواره گلدانهای پلاستیکی ایجاد کرد و این کار به جلوگیری از این مشکل تا حدودی کمک می کند. همچنین اصولا زمانی که گیاه خود را از یک گلدان پلاستیکی بیرون می آورید توجه کنید که آیا توده ریشه به شکل محکم و متراکم در آمده است یا خیر . اگر با این مسئله مواجه شدید کافی است که انگشتان دست خود را به شکل کاملا ملایم بر روی سطح بیرونی توده بکشید تا از سفتی و به هم چسبیدگی درآیند.
 نکته دیگر ضدعفونی این گلدانها قبل از هر مرتبه استفاده است. کافی است که آنان را ۳ دقیقه در آب گرم با دمای ۷۰درجه سانتیگراد و سپس در آبی حاوی محلول رقیق هیپوکلرید سدیم( یا همان محلولهای سفید کننده خانگی که حدود ۱۰ برابر رقیق شده اند) قرار داد.
 
 نکته: گاهی در مراکز فروش گلدانهای پلاستیکی ممکن است با کیسه های پلاستیکی نیز برخورد کنید که معمولا به شکل کیلویی به فروش می رسند. ا ین کیسه های پلاستیکی را پرورش دهندگان برای کاشت بذر و یا قلمه های گیاهان مختلف مورد استفاده قرار می دهند و گیاهان جدید را تا زمانی که به فروش می رسد در این کیسه های پلاستیکی نگهداری می کنند. در واقع به نحوی همانند گلدان عمل می کنند اما قیمت آنا ن از گلدانهای پلاستیکی بسیار ارزانتر تمام می شود. البته این کیسه بر خلاف گلدانهای پلاستیکی که بارها مورد استفاده قرار میگیرند تقریبا یک بار مصرف هستد زیرا بعد از یک دوره استفاده توسط گیاه احتمال پاره شدن آنان در حین بیرون آوردن گیاه بسیار بسیار زیاد است.
گلدانهای ارگانیک:
گلدانهای ارگانیک (گلدانهای الیافی) از مواد موجود در طبیعت همانند فیبر چوب و انواع پیت (کوکوپیت یا الیاف نارگیل ، پیت موس و … ) ساخته شده اند . گلدانهای ارگانیک خشک هستند و برای مدت طولانی می توان آنان را انبار کرد اما به محض مرطوب شدن و قرار گرفتن در خاک، توسط عوامل زنده خاک همانند انواع باکتریهای مفید خاک تجزیه شده و مصرف می‌شوند. بنابراین زمانی که گیاهتان را در گلدانهای ارگانیک  می کارید و قصد انتقال گیاه را به خاک اصلی محل زندگی دارید نیازی به بیرون آوردن گیاه از این گلدانها نیست . همچنین ثابت شده است که ریشه گیاهان اصولا در چنین گلدانهایی در مقایسه با گلدانهای پلاستیکی بهتر و عمیقتر  رشد می کنند. البته گاهی قسمت داخلی گلدانهای ارگانیک توسط نوعی پوشش با هیدروکسید مس پوشانده می شود که در نتیجه گیاه دچار مشکل پیچیدگی ریشه می شود. همچنین حتی در گلدانهای فیبری معمولی که از چنین لایه ای استفاده نشده باشد، اصولا باید آبیاری با نظم خاصی صورت گیرد زیرا در صورت خشک شدن لایه بیرونی این نوع گلدانها احتمال ریشه پیچ شدن ریشه های گیاهان وجود دارد. بهتر است قبل از قراردادن گیاه با گلدان ارگانیک در گلدان بزرگتر چند شیار در اطراف گلدان ارگانیک ایجادنموده و سپس در گلدان بزرگتر قرار دهید و سپس دور آن را خاک مناسب آن گل را بریزید .
تصاویر فوق: نمونه گلدانهایی که از الیافی همانند کوکوپیت و یا پیت موس ساخته شده اند.
گلدانهای پلی استیرن (فوم):
گلدانهای پلی استیرن که امروزه نیز مطرح شده اند که از مواد شیمیایی بر پایه پلی استیرن Polystyrene ساخته می شوند و معمولا سفید یا سفید مایل به خاکستری هستند . گلدانهای پلی استیرن دلیل سبکی وزن، اندازه و شکلهای متنوع و گوناگون و قیمت نسبتا مناسب مورد توجه قرار گرفته اند. البته گلدانهای پلی استیرن که عمق کوتاهی دارند خیلی به سرعت گرم و داغ می شوند و می توانند منجر به آسیب رسیدن به ریشه های گیاه شوند.
تصویر فوق: نمونه هایی از گلدانهای پلی استیرن
گلدانهای فلزی:
 گلدانهای فلزی نیز بسیار جالب توجه هستند . این گلدانها بر اساس ضخامت دیواره خود و همچنین نوع فلز بکار رفته در ساختمان گلدان وزنهای مختلفی دارند، گلدانهای فلزی برای مدت طولانی قابل استفاده هستند، گلدانهای فلزی آب را از دیواره از دست نمی دهند اما در برابر گرما و سرما بسیار سریع گرم  و سرد می شوند و امکان آسیب رسیدن به ریشه های گیاه بسیار زید است. همچنین گلدانهای فلزی اگر محافظ مناسبی برای آنان استفاده نشده باشد در برابر زنگ زدگی حساس هستند . به هر حال گلدانهای فلزی بیشتر از جنبه چیدمان و دکوراسیون مورد توجه قرار میگیرند تا اینکه جنبه عملی و حرفه ای داشته باشند. همچینن این گلدانها به شکل رنگی و با نقشهای مختلف نیز وجود دارند.
 
 تصاویر فوق: نمونه هایی از گلدانهای فلزی
 

۲ نظر

  1. سلام مطلبی که در مورد انواع گلدانها نوشتین مطلب جالبی بود خواستم ازتون بابت این مطلب تشکر کنم به درد من خیلی خورد 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*