Warning: include(/home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets/widget-posts.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets.php on line 12

Warning: include(): Failed opening '/home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets/widget-posts.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/share/pear:/opt/alt/php56/usr/share/php') in /home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets.php on line 12
پاک کردن لکه خون | خاک انداز
جمعه , ۳ فروردین ۱۳۹۷
مطالب جدید
خانه / تکنیکهای خانه داری / پاک کردن لکه خون
پاک کردن لکه خون

پاک کردن لکه خون

چگونه لکه خون را پاک کنیم ؟پاک کردن لکه خون ایده آل تر این است که وقتی لکه ها هنوز خیس هستند، آن ها را از بین ببرید، چون در این حالت راحت تر پاک می شوند. اما مطمئنا از بین بردن لکه های خون امری دشوار است. اگر بدنبال این هستید که بدانید لکه خون چگونه پاک میشود بهترین روش برای پاک کردن آن ها در ذیل آمده است:
۱: پاک کردن لکه خون تازه
اگر لکه خون تازه است و خشک نشده محل لکه را با آب سرد و صابون بشویید.تا بر طرف شود .
روی لکه خون را فوراً با خمیری که از مخلوط کردن آب سرد و نشاسته ذرت درست کرده اید، بپوشانید و به آرامی کمی مالش دهید و آن را مقابل آفتاب بگذارید تا خشک شود. آفتاب خون را از پارچه خارج کرده و جذب نشاسته می کند. در صورت نیاز این عمل را چند بار تکرار کنید.
پارچه خونی را درون مخلوط آب سرد و نمک خیس کنید. آب را آنقدر عوض کنید تا لکه به طور کامل برطرف شود.
برای پاک کردن لکه های کوچک خون روی یقه پیراهن های مردانه (در اثر تراشیدن ریش)، کافی است چند قطره آب سرد روی هر لکه بریزید و سپس مقداری پودر نشاسته روی آن بپاشید. وقتی نشاسته خشک شد، پیراهن را بشویید لکه های خون برطرف خواهند شد.
به یاد داشته باشید که شستن لکه خون تازه با آب گرم باعث دائمی شدن لکه خون میگردد.
از روشهای دیگر برای از بین بردن لکه های خون ریختن چند قطره هیدروژن پروکسید یا آب اکسیژنه با قطره چکان روی لکه می باشد. به محض تماس آب اکسیژنه با خون کف ایجاد میشود ولی باید دقت شود که کف ایجاد شده از حدود لکه فراتر نرود. با ایجاد کف خاصیت لکه بری آب اکسیژنه کند میشود لذا با دستمالی کف ایجاد شده را پاک کنید و مجددا" با قطره چکان چند قطره دیگر آب اکسیژنه روی لکه بریزید و باز با دستمال کف ایجاد شده را پاک نمایید.این اقدام را برای چند بار انجام دهید تا لکه از بین برود تا اینکه بی نهایت کمرنگ شود سپس لباس را با آب معمولی یا صابون مایع بشویید.
در خصوص پارچه های ابریشمی ؛ آب اکسیژنه را با آب به نسبت ۵۰٪ رقیق کنید یعنی به عنوان مثال به ده سی سی آب اکسیژنه ده سی سی آب معمولی اضافه نمایید تا پارچه آسیبی نبیند و هر چند دقیقه پارچه را بررسی کنید تا آب اکسیژنه به بافت آن آسیبی وارد نکند.
۲: پاک کردن لکه خون خشک شده 
در مواردیکه لکه خون خشک شده است می توانید از مواد موجود در منزل از جمله نمک یا جوش شیرین برای از بین بردن لکه استفاده کنید. پودرهای چند آنزیمه نیز در رفع لکه های خون از روی البسه ضخیم از جمله جین و کتان کمک میکند.
اگر لکه خون روی البسه ظریف از جمله لباسهای ابریشمی ریخته و خشک گردیده  باید از ضعیفترین مواد استفاده کنید تا به پارچه آسیبی وارد نیاید ؛ برای اینکارمی توانید از نمک و صابون مایع استفاده کنید.
از آنجا که پارچه های ابریشمی از جنس مواد پروتئینی هستند لذا باید از استفاده از پودرهای چندآنزیمه یا آمونیاک خودداری گردد چون باعث خراب شدن پارچه می شوند.
طبیعتا راه های ذکر شده برای از بین بردن لکه خون یا به عبارتی عین نجاست  است. بنابراین برای پاک شدن از نجاست خون باید راهکارهای شرعی آن را انجام دهید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*