Warning: include(/home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets/widget-posts.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets.php on line 12

Warning: include(): Failed opening '/home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets/widget-posts.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/share/pear:/opt/alt/php56/usr/share/php') in /home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets.php on line 12
لکه چربی و روغن | خاک انداز
جمعه , ۳ فروردین ۱۳۹۷
مطالب جدید
خانه / تکنیکهای خانه داری / لکه چربی و روغن
لکه چربی و روغن

لکه چربی و روغن

لکه چربی و روغن

پاک کردن لکه روغن و چربی  کار بسیار سختی است که حتی گاهی مواقع هرچه تلاش می کنیم موفق به پاک کردن کامل آن نمی شویم اما نگران نباشید چند راه برای ازبین بردن لکه های روغن و چربی وجود دارد که شما با استقاده از این روش ها موفق به پاک کردن لکه ها خواهید شد .عکس لکه بری چربی وروغن


 استفاده از تتراکلروکربن

برای برطرف کردن لکه چربی روغن، محل لکه را به وسیله اسفنج با تتراکلروکربن بشوئید، سپس با آب نیم گرم و صابون، لکه را کاملا از بین ببرید. چنانچه لکه کهنه باشد، آن را ابتدا با آب اکــسیژنه، بیرنگ کرده، بعد با آب،خوب بشوئید.

استفاده از آب و صابون

اگر لباستان قابل شستشواست، آن را با آب و صابون بشوئید و چنانچه جنس لباس پنبه‌ای یا کتانی باشد، می‌توانید از آب ژاول نیز برای افزایش بازده لکه‌بری، استفاده کنید.

استفاده از الکل چوب (الکل متیلیک)

 روش مؤثر دیگر، آن است که قسمت لک را در الکل چوب (الکل متیلیک) قلیائی شده با محلول آمونیاک، خیس کنید و بدین ترتیب لکه را پاک کنید.

استفاده از پودر بچه
اگر روی کیف دستی چرمی تان (که شاید کلی پولش را داده باشید!) لکه ی روغنی ریخت، جای لکه را به پودر بچه آغشته کنید و یک شب به کیفتان مرخصی بدهید. صبح که شد اصولاً باید برطرف شده باشد اما اگر هنوز مثل کنه بر سر جای خود چسبیده بود دوباره همین روند را تکرار کنید تا لکه از بین برود.

استفاده از مایع ظرفشویی

استفاده از مایع ظرفشویی، به خاطر کششِ سطحیِ بالایی که در آب ایجاد می کند، برای از بین بردن لکه های ناشی از روغن یا چربی، راه حل مناسبی است. کمی مایع ظرفشویی را مستقیما" روی لکه روغنی بریزید و با انگشتهایتان روی لکه را بمالید . اجازه بدهید مایع ظرفشویی حدود ۳۰ دقیقه روی لباستان بماند.سپس آن را در ماشین لباسشویی خود بیندازید و علاوه بر پودر و یا مایع لباسشویی همیشگی ، یک چهارم فنجان مایع ظرفشویی نیز در ماشین لباسشویی بریزید.بعد از شستشو ، لباس را بدقت بررسی کنید ، اگر لکه از بین رفته بود آن را مطابق معمول خشک کنید اما اگر هنوز لکه چربی روی لباس باقی مانده بود مرحله بعدی را انجام دهید.

استفاده از نشاسته ذرت یا پودر تالک

درصورت ریختن روغن بچه، کرم و پماد روی لباس ،ابتدا مقدار اضافی آن را بردارید. سپس برای جذب روغن،روی لکه را با نشاسته ذرت یا پودر تالک بپوشانید و بعد از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه آن را پاک کنید. در صورت باقی ماندن لکه از پاک کننده ها و محلول های چندمنظوره استفاده کنید و سپس لباس ها را بشویید.

استفاده از کلروفرم ، اتر ، بنزین سفید، نفت

کلروفرم ، اتر ، بنزین سفید ، نفت مواد موثری در پاک کردن لک چربی حیوانی و گیاهی میباشند ، استفاده از این مواد از  مناسب ترین روش در پاک کردن اینوع لکها میباشد 

استفاده از اکسید منیزیم ، گچ یا گرد تالک سفید

روش دیگر برای پارچه های غیر قابل شستشو این است که قسمت لک را بر روی سطحی صاف پهن کرده و بر روی لک یک ماده جاذب مثل کاغذ خشک کن ، گرد اکسید منیزیم ، گچ یا گرد تالک سفید پخش میکنند سپس ماده جاذب را روی لک می غلطانند تا حالت چسبندگی پیدا کند با برس محل را تمیز کرده و این عمل را تکرار میکنند ، و اگر پاک نشد لایه جاذب را برای مدت یک شب بر روی لک میگذارند بماند

استفاده از تینر خالص

با استفاده از اسفنج آغشته به تینر خالص میتوان اینوع لکها را ازبین برد اگر لک بزرگ باشد تمام قسمت توسط تینر شسته شده و چندین بار در حلال تازه آبکشی می شود 

استفاده از جوش شیرین و سرکه

برای از بین بردن لکه روغن مایع از روی لباس باید هرچه زودتر آن را با همان پودر لباسشویی می شستید ولی چون لکه کمی روی لباس مانده کمی جوش شیرین را با کمی سرکه مخلوط کرده و روی لباس قسمت لکه دار آن بریزید و بگذارید یک ساعت بماند. بعد آن را با پودر لباسشویی بشوئید.

استفاده از سرکه سفید ، آرد

روغن را تا جای ممکن با دستمال کاغذی پاک کنید. مقداری آرد روی آن بریزید و ۱۰ دقیقه صبر کنید. آرد را با دستمال کاغذی بردارید. مقداری سرکه سفید روی پارچه بمالید و پارچه را طبق معمول بشویید.

استفاده از نوشابه

 برای تمیز کردن لباس هایی که روغنی شده لباس را در نوشابه بخیسانید و سپس آن را با آب و پودر لباسشویی بشویید.

مطالب مفید دیگر برای پاک کردن لکه چربی و روغن :

لکه چربی فر

فر هم ممکن است جرم گرفته و چرب شود. برای از بین بردن این جرم و چربی می توانید ظرفی پلاستیکی را پر از آمونیاک کرده و شب تا صبح در فر قرار دهید. ۵ قاشق جوش شیرین و ۳ قطره مایع ظرفشویی و ۴ قاشق سرکه را با هم مخلوط کرده و با اسفنج یا پارچه تمیز فر را تمیز کنید. حالا فر اجاق گاز شما تمیز و پاکیزه است.

لکه چربی بر روی مبل 

 برای از بین بردن لکه چربی قسمت لکه شده را با کمی محلول نمک و الکل بمالید. اگر لکه چربی روی پارچه ابریشمی است با یک برگ کاغذ خشک کن روی قسمت لکه شده را بپوشانید و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا لکه ناپدید شود.

لکه چربی ماکروفر

برای تمیز کردن داخل مایکروفر که معمولا با ذرات چربی کثیف می شود ، در یک ظرف مخصوص مایکروفر دو پیمانه آب ، ۱ قاشق غذاخوری آب لیمو و ۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین بریزید . آن را به هم بزنید و بدون درپوش به مدت ۱۰ دقیقه با قدرت ۱۰۰ درصد در مایکروفر بگذارید . سپس با ابر داخل مایکروفر را تمیز کنید و با پارچه ی خشک ، خشک کنید .

لکه روغن روی چرم

تمیز کردن لکه روغن از روی چرم بگذارید آرد یک شب روی لکه باقی بماند. سپس روز بعد آن را تمیز کنید.

تمیز کردن لکه روغن و گریس از روی فرش و موکت

مقداری آرد ذرت روی جایی که روغن ریخته، بریزید و ۲۰ دقیقه صبر کنید. با زدن جاروبرقی لکه برطرف می‌شود.

لکه های چربی روی کاغذ دیواری

در صورت ایجاد لکه های چربی بر روی کاغذ دیواری لازم است فورا نسبت به پاک کردن آن اقدام نمایید . برای این منظور می توانید خمیری از مایع پاک کننده ملایم و یکی از پودرهای جذب کننده رطوبت ٬ گل سفید و یا گچ خیاطی بسازید و روی لکه کاغذ بمالید و مهلت دهید تا کاملا خشک شود سپس آنرا به کمک یک برس نرم یا مسواک پاک نمایید

نحوه بر طرف کردن لکه روغن ماشین

تا به حای پیش آمده است که از کنار ماشین عبور کرده باشید و لباس شما سیاه شده باشد برای این منظور روی لکه ها، کره یا روغن بمالید و بگذارید ۱۲ ساعت بماند. سپس آن را با بنزین پاک کنید و این راه برای لباس های ابریشمی و کتانی است. برای پارچه های چرمی می توانید مقداری وازلین روی روغن بمالید و بعد از یک ساعت و نیم با تتراکلرورد و کربن پاک کنید سپس با یک تکه پارچه پشمی آن جلا دهید.

لکه‌های ایجادشده‌ی قدیمی

۱٫ مقدار کمی از پاک‌کننده‌ی گاز روی آن ناحیه بریزید. کاملاً لباس را با آن خیس کرده تا پشت آن نیز در مایع غوطه‌ور شود.

۲٫ سپس اسفنج را کمی با آب خیس کرده و با استفاده از آن پاک‌کننده‌ را خوب روی لکه بکشید. از یک لبه تا لبه‌ی دیگر لکه را به آرامی بمالید.

۳٫ بگذارید مایع پاک‌کننده‌ برای حدود ۱۵ دقیقه روی لباس بماند. پاک‌کننده‌ی گاز قوی است و اگر زمان زیادی قبل از شستشو روی لباس بماند می‌تواند به آن آسیب بزند. یک تایمر تنظیم کنید تا از خیس خوردن زیاد و آسیب به پارچه جلوگیری شود.

۴٫ تنظیمات ماشین لباس‌شویی را روی دمای گرم و ظرفیت کم قرار دهید. بگذارید ماشین کاملاً پر شود و سپس یک چهارم پیمانه از شوینده‌ی چندمنظوره را به آن بیفزایید. حالا لباس خیس‌خورده را داخل آن بیندازید.

۵٫ لباس را جداگانه بشویید تا از آسیب یا پخش لکه به لباس‌های دیگر در حین شستشو جلوگیری نمایید. سپس آن را دوباره با پودر لباس‌شویی معمولی بشویید تا هرگونه محصول پاک‌کننده‌ی باقی‌مانده روی آن را از بین ببرید.

نکات و هشدارها

جهت حفظ رنگ لباس، پاک‌کننده‌ها را ابتدا روی پارچه تست کنید. قبل از تمیز کردن لکه، پاک‌کننده‌ را پشت لبه پایین لباس امتحان کنید. در ضمن پاک‌کننده‌ی گاز ممکن است بخاری قوی داشته باشد. از این ماده تنها در محیطی با تهویه‌ی خوب استفاده نمایید.

منبع : wiki.5040.ir

چربی گوشت : 

کمی جوش شیرین نانوایی یا نشاسته ذرت بپاشید تا چربی را جذب کند و سپس لکه را برس بزنید و در گرم ترین آبی که برای لباس خطر ناک نباشد، آب کشی کنید.
اگر لکه باقی ماند، با خمیر سود شوینده روی آن بکشید و بگذارید ۱۰ دقیقه بماند، سپس با آب خیلی گرم بشویید یا تا صبح در محلول قوی سود شوینده و آب بگذارید و سپس آب کشی و شستشو کنید.

لکه روغن های حیوانی :عکس لکه بری چربی و روغن
با محلول آب گرم و صابون پاک می شود، پارچه های گرانقیمت را برحسب جنس آن با صابون و الکل ، اسیدسولفوریک یا بنزین لکه گیری می کنند.

لکه روغن های گیاهی :
این نوع لکه ها را می توان مطابق دستور لکه چربی های حیوانی به استثنای بنزین سفید تمییز کرد.

لکه روغن های معدنی :
با بنزین سفید و پنبه (درزیر لک)، پاک می شوند. باید دقت داشت که درحین لکه گیری مرتب پنبه زیر لکه عوض شود و بعد از لکه گیری پارچه را با محلول آب و صابون بشوییم.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*