Warning: include(/home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets/widget-posts.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets.php on line 12

Warning: include(): Failed opening '/home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets/widget-posts.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/share/pear:/opt/alt/php56/usr/share/php') in /home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets.php on line 12
تبلت را چگونه از کودک مان جدا کنیم؟ | خاک انداز
جمعه , ۳ فروردین ۱۳۹۷
مطالب جدید
خانه / مراقبت از بیمار در منزل یا بیمارستان / مراقبت از کودک / تبلت را چگونه از کودک مان جدا کنیم؟
تبلت را چگونه از کودک مان جدا کنیم؟

تبلت را چگونه از کودک مان جدا کنیم؟

راههای گرفتن تبلت و گوشی از کودکان
یکی از مشکلاتی که بچه های امروزی دارند استفاده زیاد از لوازم الکترونیکی مانند تبلت و گوشی است. حال والدین چگونه باید این تبلت ها و گوشی ها را از کودک شان جدا کنند.
تبلت را چگونه از کودک مان جدا کنیم؟
این روزها در خانه ها  به جای بازیهای گروهی و خلاقانه و پر تحرک ، تبلت هایی در دست بچه ها میبینیم که تنها ارمغانش مشکل در چشمان و مفاصل فرزندانمان و ضعف قوای جسمانی و ایجاد فرد گرایی و دوری از همسنو سالان و در نتیجه ضعف در رفتارهای اجتماعی و عدم تمایل برای حضور در جمع و برقراری ارتباط با دیگران و حتی دوری از ارتباطات فامیلی و غیره می گردد . و والدین نیز مهارت کودک شان در انجام بازی های مختلف را به رخ این و آن می کشند. بچه های امروزی تمایلی به دویدن، کاردستی درست کردن و نقش پذیری در بازی هایی که نسل ما از آنها لذت می برد، ندارند. آنها ترجیح می دهند روی مبل راحتی لم بدهند، یک کاسه پفک کنارشان بگذارند و هر روز چندین مرحله از بازی ای که به آخر رساندنش کار هر کسی نیست را رد کنند.
بچه های امروزی نمونه کوچک شده والدین شان هستند. نمونه آنهایی که در مهمانی ها به جای گپ زدن با حاضران، به غایب های جمع وایبر می زنند و به جای چند متر دویدن، به دنبال نصب انواع اپلیکیشن های سلامت روی گوشی خود هستند. هدیه پژوهشگران فناوری اطلاعات به بچه های امروزی نه هوش بیشتر و نه ذهن آماده تر است. آنها روی مبل های راحتی، صاحب بدنی خسته و انباشه از چربی می شوند و پشت صفحه تبلت ها، چشم هایی آزرده و ذهنی آشفته را از آن خود می کنند.
شاید بعد از خواندن این یادداشت، به قصد گرفتن تبلت فرزندتان از او، از روی مبل بلند شوید؛ اما بنشینید! نیازی به محروم کردن فرزندتان از تبلتش نیست، کافی است خودتان همین حالا گوشی را روی زمین بگذارید و نه با حرف، بلکه با آوردن ورزش و مطالعه به ساعت های مرده تان، به کودک خود هم سبک زندگی سالم را آموزش دهید.
به ساعت نگاه کنید
با وضع کردن برخی قانون ها، ساعت های استفاده فرزندتان از تبلت را محدود کنید. برای مثال به او اجازه ندهید که سر میز شام تبلتش را بیاورد.
خاموشی بزنید
محققان می گویند تبلت بازی پیش از خواب می تواند فرزند شما را بی خواب کند. پس به او اجازه بازی کردن با تبلت پیش از خواب را ندهید و نگذارید آن را به اتاق خوابش ببرد.
وقت شناس باشید
حتی اگر همه اطرافیان تان برای کودک خود تبلت خریده باشند، دلیلی ندارد که در سه سالگی به فرزندتان چنین هدیه ای بدهید. اگر می خواهید او را با تکنولوژی آشنا کنید، به او اجازه دهید برخی ساعات روز با تبلت شما بازی کند اما شخصی کردن این وسیله را از چنین سنی شروع نکنید.
از خودتان شروع کنید
هرقدر هم که از لزوم فعالیت بدنی و قوی تر کردن ارتباطات رو در رو برای فرزندتان صحبت کنید، فایده ای ندارد. تا زمانی که او می بیند که در مهمانی برای تان وایبر بازی شیرین تر از گپ زدن با دیگران است، تمایلی به گوش کردن به توصیه های تان پیدا نمی کند. اگر می خواهید فرزندتان زندگی مجازی را جایگزین تجربه های حقیقی زندگی نکند، خودتان در رعایت چنین اصلی پیشقدم شوید.
دست به کار شوید
اگر تنها یک فرزند دارید، به او حق دهید برای پر کردن تنهایی اش به تبلت یا گوشی موبایل وابسته شود. در چنین شرایطی به جای جنگیدن با او، خودتان برای تغییر شرایط وارد عمل شوید. بازی های دونفره پرتحرک و هیجان انگیز، هم می تواند سلامت جسم فرزندتان را تضمین کند و مهارت های حرکتی اش را تقویت کند و هم لحظات شاد و خوشی را برایش رقم بزند. اگر کودک تان از چنین نعمتی بهره مند شود دیگر نیازی به مدام بازی کردن با تبلت پیدا نخواهد کرد.
اگر بچه ها از سنین خردسالی از تبلت یا گوشی موبایل و این گونه چیزها استفاده کنند ناخودآگاه در زندگی از خلاقیت و تخیل دور می شوند. ما وقتی که خردسال بودیم نه خبری از لپ تاپ بود و نه تبلت، ولی بازی ها و فعالیت هامان پر از بچگی و خلاقیت بود. ما در بیرون بازی می کردیم، فعالیت جسمی داشتیم، با هم سن و سالانمان ارتباط برقرار میکردیم و بازی هایی می کردیم که پر از نشاط و تحرک بود. این بازی ها شخصیت ما را می ساخت و باعث رشد فکری ما می شد.تبلت را چگونه از کودک مان جدا کنیم؟
اگر به فرزندان خود تبلت یا گوشی موبایل بدهید مطمئن باشید که جلوی استقلال شخصیت و سلامت روحش را گرفته اید. باید به فرزندتان خود یاد بدهید که به جای بازی کندی کراش و یا وایبر بروند با هم سن و سالان خود بازی کنند و رو در رو تعامل داشته باشند. باید فکری برای وقت های آزادشان بکنید. حتماً خودتان هم با آنها بازی کنید. شاید الان از تصمیمی که برایشان گرفته اید ناراحت شوند اما مطمئناً در آینده از شما ممنون خواهند بود. 
منبع : مجله اینترنتی دکتر سلام

۲ نظر

  1. خیلی عالی بود

  2. مطلب بسیار مفید و جالبی بود ، واقعا باید امسال ما پدر و مادر ها مواظب رفتارمون باشیم و همچنین مواظب باشیم که بچه هامون چطور آموزشهای درست رو ببینن

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*