Warning: include(/home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets/widget-posts.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets.php on line 12

Warning: include(): Failed opening '/home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets/widget-posts.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/share/pear:/opt/alt/php56/usr/share/php') in /home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets.php on line 12
برفک دهان چیست؟ علل، علائم، تشخیص و درمان برفک دهان | خاک انداز
جمعه , ۳ فروردین ۱۳۹۷
مطالب جدید
خانه / مراقبت از بیمار در منزل یا بیمارستان / مراقبت از کودک / بیماریهای شایع کودکان / برفک دهان چیست؟ علل، علائم، تشخیص و درمان برفک دهان
برفک دهان چیست؟ علل، علائم، تشخیص و درمان برفک دهان

برفک دهان چیست؟ علل، علائم، تشخیص و درمان برفک دهان

برفک دهان چیست؟barfakr dahan_sap-co.ir_برفک دهان
برفک دهان یک عفونت قارچی (کاندیدا آلبیکنس) در غشاء مخاطی دهان است.
می توان برفک دهان را به این شکل نیز تعریف کرد که برفک یک عفونت قارچی (کاندیدایی) موقت در دهان نوزادان است.
اما اگر بخواهیم دقیقتر بیان کنیم باید گفت که این عفونت قارچی در دهان و گلو بزرگسالان نیز بروز می کند.
  • برفک در دهان کودکان
در این بیماری، لکه‌های سفید تا زرد متمایل‌ به‌ کرم‌ و اندکی‌ برجسته‌ در دهان به وجود می‌آید که شبیه‌ شیر دلمه‌ بسته‌ است، ولی‌ پاک‌ نمی‌شود. لکه‌ها دردناک‌ نیست مگر این‌ که‌ برداشته‌ شود، در این‌ صورت‌ زخم‌های‌ کوچک‌ و دردناکی‌ بر‌جای‌ می‌گذارد.
  • علل برفک دهان چه چیزهایی هستند؟
کاندیدا (Candida) تقریبا بیش از نیمی از جمعیت موجودات زنده ریز داخل دهان ما را تشکیل می دهد. هر کس که از دندان های مصنوعی استفاده می کند، کاندیدا نیز دارد اما این حالت لزوما منجر به بروز علائم و عوارض بیماری نمی شود.
وجود کاندیدا در دهان به صورت طبیعی مشکل خاصی را به وجود نمی آورد تا زمانی که یک تغییر شیمیایی شرایط را به نفع کاندیداها تغییر دهد.
این تغییر می تواند بر اثر عوارض جانبی ناشی از مصرف آنتی بیوتیک یا شیمی درمانی رخ بدهد. همچنین ممکن است به علت شرایط خاصی مانند دیابت، مصرف مواد مخدر، سوء تغذیه و یا ضعف سیستم ایمنی به علت افزایش سن یا بیماری هایی مانند ایدز نیز بروز کند.
علاوه بر این افرادی که دندان های مصنوعی آنها مناسب و اندازه نیست در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به برفک دهان قرار دارند. افرادی که از این مشکل رنج می برند اغلب با لکه های صورتی کم رنگ بر روی لبها مواجه می شوند که این قضیه نشانه ای از عفونت کاندیدایی می باشد.
  • علائم برفک دهان چیست؟
لکه های سفید، کرمی یا زرد رنگ در داخل دهان. این لکه ها تا حدودی برجسته نیز هستند.
معمولا این لکه ها دردناک نیستند و اگر خراش داده شوند، زخم های کوچکی که به مقدار کمی خونریزی خواهند کرد به وجود می آیند.
برفک دهان در بزرگسالان می تواند منجر به احساس سوزشی ناخوشایند در دهان و یا گلو شود.
  • چه کسانی در معرض ابتلا به برفک دهان قرار دارند؟
نوزادان
کسانی که از دندان های مصنوعی استفاده می کنند.
بزرگسالان مبتلا به دیابت و یا سایر اختلالات در سوخت و ساز بدن
افراد مبتلا به خشکی دهان مربوط به عوارض برخی از دارو ها
افراد تحت درمان با آنتی بیوتیک ها و یا شیمی درمانی
افرادی که داروهای استروئیدی خوراکی یا اسپری های استروئیدی مصرف می کنند
مصرف کنندگان مواد مخدر
افراد مبتلا به سوء تغدیه
افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی بدن
  • تشخیص برفک دهان چگونه است؟barfake dahan_sap-co.ir_برفک دهان
در نوزادان، برفک دهان به کمک یک معاینه ساده قابل تشخیص است. گاهی اوقات، پزشک به منظور اطمینان بیشتر خراشی را بر روی زبان نوزاد ایجاد می کند و آن را برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می کند.
در بزگسالان، علائم برفک دهان با علائم تعداد زیادی از بیماری های مختلف از جمله علائم اولیه برخی از سرطان ها مشابه است. بنابراین بسیار مهم است که با مشاهده این علائم حتما به پزشک مراجعه کنید.
در مواردی که برفک دهان به علت سایر بیماری ها (مانند ایدز) بروز می کند، برفک ناگهانی و بسیار شدید می تواند نشانه ای از تشدید کلی بیماری باشد. این حالت می تواند علامت خوبی برای تشخیص زودهنگام زمان تشدید برخی از بیماری ها باشد و باعث می شود که اقدامات درمانی به موقع انجام شود.
  • درمان برفک دهان چگونه است؟
کودکانی که تازه به راه افتاده‌اند و از هر نظر سالم بوده و دارای فرم خفیف برفک هستند، نیاز به درمان خاصی ندارند. نوزادان ممکن است درمان بدون هیچگونه اقدامات پزشکی خاصی و به صورت خود به خود انجام شود. استریل کردن تمام لوازمی که با دهان نوزاد در ارتباط است و رعایت بهداشت عمومی نوزاد تا حد زیادی می تواند از بروز برفک دهان جلوگیری کند.
پیشنهاد می شود که بعد از شیر دادن به نوزاد، به او مقداری آب استریل شده بدهید تا شیری که در داخل دهان و بر روی زبان باقی مانده است شسته شود و از تعداد کاندیدا ها در داخل دهان کاسته شود.
در برخی شرایط، برفک دهان باید تحت کنترل قرار بگیرد. این شرایط می تواند شامل تعویض دندان های مصنوعی و یا تغییر در روش درمانی دیابت با توصیه پزشک باشد.
اگر در عفونت به دنبال مصرف آنتی‌بیوتیک رخ داده باشد،  می‌توان از ماست ترش به منظور حفظ تعادل میکروب‌ها استفاده کرد. گاهی پزشک به شیرخواران یا کودکانی داروهای ضدقارچی نیستاتین می‌دهد.
نیستاتین را باید روی سواب یا گاز پیچیده دور انگشت ریخت و سپس داخل دهان و زبان را با آن ماساژ داد. بعد از دادن نیستاتین تا ۳۰ دقیقه نباید شیرخوار را تغذیه کرد. دارو را باید حداقل ۷ روز و تا ۳روز بعد از برطرف شدن کامل ضایعات مصرف کرد.
برای بیماران مبتلا به ایدز و افراد مبتلا به سیستم ضعف ایمنی، درمان برفک دهانی کمی سخت‌تر و جدی‌تر است. ، امکان بهبود نقص ایمنی بدن وجود ندارد. در این افراد حتما باید از داروهای ضدقارچی که به فرم‌های خوراکی مختلف وجود دارد، استفاده کرد. دوره معمول درمان ۱۰ تا ۱۴ روز است.
درمان عامل ایجاد کننده برفک دهان می تواند به صورت خود به خود باعث درمان برفک دهان شود.
برای درمان برفک دهان داروهای ضد قارچ که به صورت پاستیل و مکیدنی می باشند تجویز می شوند. این حالت به دارو کمک می کند که به صورت مستقیم و محلی بر روی قارچ ها تاثیر بگذارد.
در شرایط پیچیده تر، و یا در شرایطی که عفونت گسترش پیدا کند. درمان سیستمیک به شکل قرص ها یا آمپول های ضد قارچ ضروری خواهد شد.
images (1)شاهین گوانجی محقق و مخترع ایرانی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاهخبرگزاری فارس، گفت: کاندیدا آلبیکانس یک قارچ دو دیپلوئیدی است که به عنوان دلیل ایجاد عفونت‌های برفک دهان و برفک واژینال به شمار می‌رود کاندیدا آلبیکانس یک قارچ هم‌زیست در دهان و روده و معده‌ انسان است که همه افراد به صورت طبیعی مقداری از این قارچ را به عنوان موجود همزیست با بدن، در دهان، پوست و دستگاه گوارش خود دارند زیرا این قارچ در میزان نرمال در بدن انسان مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما رشد بی رویه این قارچ می‌تواند سبب ایجاد برفک (کاندیدیازیس) شود.  شکل رایج این بیماری به صورت لکه‌های سفید با قوامی شبیه به خامه است که ممکن است روی زبان، داخل گونه‌ها و بعضی وقت‌ها در سقف دهان ایجاد شود، لثه‌ها و لوزه‌ها هم ممکن است، درگیر شوند.
این محقق ایرانی با اشاره به طرح خود مبنی بر بررسی اثر ۲۰ عصاره گیاه دارویی بر روی قارچ کاندیدا آلبیکانس، گفت: این تحقیق در شرایط آزمایشگاهی بر روی قارچ کاندیدا آلبیکانس مورد بررسی قرار گرفت که تعدادی از این گیاهان دارای اثر خوبی بر روی منع رشد این قارچ بودند.
وی ادامه داد: هم چنین در این طرح مقایسه اثر داروهای نیستاتین و آمفوتریسن که قارچ‌کش رایج هستند با عصاره‌های گیاهان دارویی و بره موم زنبور عسل مورد مقایسه قرار گرفت که نتایج حاصل از این طرح نشان داد بره موم زنبور عسل دارای اثر بسیار خوبی در جلوگیری از رشد این قارچ است.به گفته گوانجی، نتایج حاصل از این طرح در یک ژورنال معتبر ISI در پایگاه Scopus مورد تائید قرار گرفته است.
  • ۱۰ فرمان برای پیشگیری از برفک دهان
استفاده از روش‌های زیر می‌تواند به کاهش احتمال ابتلا به برفک کمک کند:
۱٫ هیچ‌گاه سرخود آنتی‌بیوتیک نخورید.
۲٫ زمانی که از آنتی‌بیوتیک استفاده می‌کنید، حتما از ماست یا غذاهای ترش استفاده کنید.
۳٫ تا حد ممکن هر گونه عفونت قارچی دستگاه تناسلی را  طی دوره بارداری زودتر درمان کنید.
۴٫ مصرف ویتامین‌های تازه بخصوص ویتامینC  را فراموش نکنید.
۵ . در صورتی که سیگار می‌کشید، حتما آن را ترک کنید.
۶ . به طور منظم به دندانپزشک مراجعه نمایید، بخصوص اگر بیماری دیابت دارید.
۷٫ اگر بیماری دیابت دارید، قند خون خود را خوب کنترل کنید.
۸ . مصرف غذاهایی که دارای قند زیادی هستند را در رژیم غذایی خود محدود کنید.
۹٫ بهداشت دهان و دندان را بخوبی رعایت کنید. بسیاری از دندانپزشکان توصیه می‌کنند که حداقل روزی ۳ بار مسواک بزنید.
۱۰٫ سرخود و بدون تجویز پزشک داروهای کورتن‌دار یا اسپری‌های تنفسی استفاده نکنید.

 

برفک دهان بسیار حساس است به گونه ای که رعایت بهداشت عمومی دهان و دندان به صورت منظم غیر ممکن خواهد شد. می توانید از یک مسواک بسیار نرم استفاده کنید. استفاده از یک دهانشویه رقیق شده از پراکسید هیدروژن نیز می تواند مفید باشد.
از دکتر داروساز بخواهید که دهان شویه مناسب وضعیت شما را به شما معرفی کند.
به طور کلی اگر عامل ایجاد کننده ی برفک دهان تحت کنترل در بیاید، به احتمال زیاد عفونت پس از چند روز مصرف قارچ کش برطرف می شود.
منبع: NetDoctor
http://vermikaka.ir/NewsView.aspx?ID=191
مترجم: محمد نورسی http://shafajoo.com

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*