Warning: include(/home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets/widget-posts.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets.php on line 12

Warning: include(): Failed opening '/home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets/widget-posts.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/share/pear:/opt/alt/php56/usr/share/php') in /home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets.php on line 12
اهمیت احتارم به سالمندان | خاک انداز
یکشنبه , ۵ فروردین ۱۳۹۷
مطالب جدید

اهمیت احتارم به سالمندان

تکریم و نگهداری سالمندان

در فرهنگ ملی و دینی ایران تأکید فراوانی بر تکریم و نگهداری سالمندان شده است.ما آنچه که مسلم است نگهداری از سالمندان به این سادگی ها هم نمی باشد.اگر امری ساده و پیش پا افتاده بود تا این حد دین اسلام به آن توجه فراوان نمی داشت.در قرآن کریم اهمیت احترام به والدین به خصوص اگر سالمند باشند ذکر شده است.و سفارش کرده است که مراقب باشید . همواره با آنان مؤدب سخن بگویید و گفتارتان همراه با تکریم و احترام باشد.سالمند در خانواده یک رکن مهم و اساسی محسوب می شود،سالمند می تواند کانون خانواده را گرم نگه دارد.اعضای خانواده می توانند از تجارب سالمند استفاده کنند.خانواده،کانون مهرورزی و آرامش روحی و روانی می باشد.جایگاه ابراز احساسات و عواطف افراد نسبت به یکدیگر است،وجود سالمند در خانواده بر آرامش و عواطف کانون محبت بخش خانواده افزوده و فضای خانه با وجود آنها پر برکت می شود.سالمند استواری و صمیمیت خاص می یابد.از این رو باید حرمت و احترام سالمند در خانه حفظ شود،با تواضع و مهربانی با آنها برخورد داشت.و نگذاریم که باقی عمرشان با تنهایی و غربت همراه باشد.در هر حال والدین سالخورده گاهی اوقات رفتار غرغرو ،تندخو،بدگمان به اطرافیان،لجباز،سرزنش کننده که همگی ناشی از کهولت سن می باشد.و آنچه که شرایط را سخت می کند همواه بادشواری این سالمندان کنار بیایید.
و از طرف دیگر مراقب رفتار و برخورد خود نیز باشید. بگذارید سالمند شما بدخلقیشان را بکند. اما صبور باشید. اغلب افراد سالمند احساس می کند که عقاید و نظراتشان نادیده گرفته شده است. اگر بدون هیچ گونه تقابلی اجازه دهید که صحبتشان را بکنند. ممکن است با آنچه که آنها می گویند موافق نباشید یا حتی به صلاح زندگی و فرزندانتان نباشید. اما همین که اجازه می دهید نظراتشان را بیان و صحبت هایشان را بکنندو نظرات آنها را خوب و دقیق می شنوید. از بسیاری چالش ها و تند خویی ها ی آنها خواهید کاست. در مواقعی که به لحاظ ذهنی خودتان در آرامش هستید می توانید.وقت بیشتری برای والدین بگذارید. و با آنها وارد صحبت شوید.و اجازه دهید که از خاطرات گذشته ی خود (جوانی) صحبت کنند. یاد آوری این خاطرات اصولاً آنها را در اوج می گذارد.صبور بودن را تمرین کنید. اصولاً والدین مسن نمی توانند کارها را آنطور که می خواهند و می دانند انجام بدهند.لذا اگر آن کارها را به شما گوشزد کنند حس می کنند که کارها را همان طور که می خواستند به پایان رساندن .گاهی اوقات شنیدن و احترام گذاشتن و اجرا نکردن جواب می دهد و گاهی اوقات نه.در مواردی که حس می کنید شرایط برای شما سخت و دشوار است و نمی توانید تحمل کنید .
به خودتان استراحت بدهید و بیرون بروید. چند نفس عمیق و آرام بخش بکنید. هر زمان که ذهن تان پاک شده و به آرامش رسیده اید می توانید به کار خود باز گردید.
گاهگاه لبخند بزنید . درست زمانی که احساس می کنید کارتان بیهوده است . لبخند زدن کاری بسیار دشوار است. منفی بافی هایتان را کنار بگذارید . در عوض درباره تمام موفقیتهای که والدین تان نقش بسزایی در آن داشتند فکر کنید و لبخند بزنید.گاهی مواقع این روش درباره ی نقد و نکوهش سالمندان مؤثر است.و مانع از نکوهش سالمندان می شود.زمانی که والدین لبخند شما را مشاهده می کنند. دلیل لبخندتان را برایشان توضیح دهید. بگویید که این لبخند دلیل قدردانی از زحمات شما می باشد . تا هم از فضای پر تنش بکاهد و هم والدین سالمند شما بدانند که شما همواره به خاطره زحماتشان آنها را در ذهن خود حفظ کرده اید.با آنها همدلی کنید. در مواقعی که به لحاظ ذهنی خودتان را آماده می دانید و آرامش لازم را دارید،می توانید وقت بیشتری را با والدین بگذارید و از آنها بخواهید که از خاطرات گذشته خود بگویند.
این مسأله برای سالمندان جذاب و دوست داشتنی است و یاد آوری آنها در اوج قرار می گیرد. و هم کلام شدن با آنها ذهن شان را از بد خلقی و ترش رویی باز می دارد. و حس تنهایی را از آنها دور می کند. احساس مفید بودن می کنندو به آنها این احساس داده می شود نقش مهمی را در زندگی شما دارند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*