Warning: include(/home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets/widget-posts.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets.php on line 12

Warning: include(): Failed opening '/home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets/widget-posts.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/share/pear:/opt/alt/php56/usr/share/php') in /home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets.php on line 12
آگلونما پاتایا _ pattaya chinese evergreen | خاک انداز
جمعه , ۳ فروردین ۱۳۹۷
مطالب جدید
خانه / گلها و گیاهان زینتی و آپارتمانی / آگلونما پاتایا _ pattaya chinese evergreen
آگلونما پاتایا  _ pattaya chinese evergreen
تصویر گل آلونما پاتایا _ aglaonema_pattaya_khakandaz.com

آگلونما پاتایا _ pattaya chinese evergreen

 
معرفی گل آگلونما پاتایا  _ aglaonema pataya 
 نام علمی گل
Aglaonema pattaya 
خانواده گل 
گلشیپوریان _ ARACEAE
بومی منطقه
جنگلهای انبوه گرمسیری و مردابهای جنوب شرقی آسیا
از شرق به بنگلادش و فیلیپین از شمال به جنوب چین.
نامهای دیگر 
aglaonema,silver queen
خاک مناسب گل
خاک برگ  
 میزان آبیاری و رطوبت
کمی خشک
دمای مناسب محیط
۲۰ درجه سانتیگراد
نور مناسب محیط
کم
 گل آگلونما پاتایا در حدود چهل گونه گیاه علفى در هند و مالزى دارد که برخى از آنها به خاطر داشتن برگ هاى ابلق به عنوان گیاه زینتى در گلخانه ها نگهدارى مى شوند.
گل آگلونما پاتایا بسیار زیبا با برگ های ابلق با ساقه ها کوتاه و برگ های بیرون آمده ازغلاف ، نیزه ای شکل و خم شده به طرف پایین با طول ۱۲ تا ۱۵ سانتیمتر (که گاه تا ۲۰ سانتیمتر نیز می رسند)؛ مقاومت خوبی در برابر سایه و خشکی دارد
گل آگلونما به نور کافی احتیاج دارد، از آفتاب مستقیم بیزار است و تقریباً در همه جای آپارتمان که مقداری نور طبیعی داشته باشد می ماند
گل آگلونما در زمستان باید در داخل خانه نگهداری شود؛ حداقل دماى قابل تحمل این گیاه تا ۱۵ – ۱۰ درجه سانتیگراد است . در زمستان که رشد گیاه کندتر می شود باید آب آن را تقلیل داد و از نگهداری گل آگلونما پاتایا در نزدیکی شوفاژ یا بخاری خودداری نمود.
برگ هاى گل آگلونما پاتایا نسبت به خشکى هوا حساس هستند و بهتر است در آپارتمان هاى گرم و خشک هر روز سطح برگ ها با آب اسپرى (ریز) شود.
گل آگلونما پاتایا مخلوط خاک گلدانی (خاکبرگ، ماسه ، پیت، خاک باغچه) با قابلیت نفوذ خوب (به طور کلی خاک غنى از خاکبرگ و اسیدى را مى پسندد.
روش تکثیر گل آگلونما پاتایا :
آگلونما به روشهای مختلف تکثیر می شود ولی شناخته ترین روش جدا کردن جوانه های جانبی از پایه مادری است. در اواسط بهار تا اوایل تابستان، گیاه را از گلدان بیرون آورده و با دست یا چاقوی تیز، جوانه های کناری را که دارای بیش از دو برگ هستند، همراه مقداری ریشه، از گیاه مادری جدا کنید. سپس جوانه ها را در گلدانهایی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست با پایه پیت بکارید. . این گیاه را می توان از طریق کاشت بذر در اواخر بهار در دمای ۲۴ درجه سانتیگراد و یا از طریق تقسیمات ساقه نیز تکثیر کرد روش تقسیم ساقه بیشتر برای آن گیاهانی که بیش از اندازه رشد کرده و بسیار بلند و نامرتب هستند مفید است. ساقه را به قسمتهای ۴ تا ۵ سانتیمتری بریده و روی سطح خاک فشار دهید طوری که ۱/۳ از ساقه به زیر خاک برود. خاک را مرطوب و دما را ۲۴ درجه سانتیگراد نگاه دارید. قلمه ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید تا رطوبت مورد نیاز گیاه را حفظ کند. پس از چند هفته تا دو ماه، ریشه دهی انجام می گیرد.گیاه را در دمای ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتیگراد، دور از تابش مستقیم خورشید نگاه داریدزمانی که یگاه به اندازه کافی رشد کرده آن را در گلدان بکارید.
تکثیر گل آگلونما پاتایا عمدتاً در فصل تابستان صورت مى گیرد. مانند دیفن باخیا  تکثیر می شود یعنی هم می توان ساقه بدون برگ آگلونما را به صورت افقی در ماسه کاشت یا قلمه برگدار را کاشت یا از جوانه هایی که از خاک خارج می شوند استفاده کرد. باید دقت کرد که نباید هوا به ریشه برسد، بنابراین خاک اطراف ریشه را کاملاً فشرده می نمایند.
روش تکثیر این گل آگلونما پاتایا  از طریق قلمه ساقه ویا بذراست
تغییر گلدان گل آگلونما پاتایا:
هر سه سال یک مرتبه در فصل بهار گلدان را عوض می کنند و این در موقعی است که ریشه، دو سوم فضای گلدان را اشغال کرده باشد. هر۲ یا۳سال یکبار تعویض خاک مناسب است وتعویض زیاد باعث اسیب دیدن گیاهتان میشود. معمولا تنش بعد ازجابجایی وتعویض گلدان گل آگلونما پاتایا و تعویض خاک گل آگلونما   و…ایجاد میشه و زرد شدن برگهای گل آگلونما پاتایا بعد از جابجایی گل طبیعیه وباید سعی شود تا حد ممکن خاک اطراف ریشه جدا نشه  بعد از کاشت از نظر میزان نور و آب و نوع خاک و دمای محیط  شرایط ایده ال رشد رو برای گلتان فراهم کرده  وبرگها زرد رو هم جدا کنید وامیدوار به ادابته شدن گیاهتون باشید
راهرو به خاطر نوسان حرارت وسرما مکان مناسبی برای نگه داری این گیاه در زمستان نمیباشد وباید شرایط دمایی حدود ۲۲ درجه رابرای گیاه فراهم نمایید.
نکته:اگر برگ های گل آگلونما پاتایا خیلی آویزان هستند برگ ها را دسته کنید و چند روز درون روزنامه بپیچید تا برگ ها شکل ایستاده به خود بگیرند .
بیماریهای گل آگلونما پاتایا:
برگ ها پژمرده و نوک آنها قهوه ای می شود. علت آن کمی رطوبت هوای اطراف گلدان است.
– برگ ها مجعد و پیچیده می شود و لبه برگ ها قهوه ای می گردد. علت آن سردی بیش از اندازه هوا و کمی رطوبت هوای اطراف گلدان است.
برگ ها روبه زردی می گذارد و لکه های سفیدی در سطح آن ظاهر می گردد. علت آن هجوم کنه های بسیار ریزی است که در محل دمبرگ و زیر آن وجود دارد. برای جلوگیری از آن باید با مالاتیون دو در هزار یک مرتبه در هفته از اول بهار سمپاشی نمود. همچنین غبار پاشی سطح و زیر برگ ها با آب ولرم باید به طور مرتب انجام گیرد.
اگر احتمال وجود بیماری قارچی وافت در گلتان هست.یک قاشق چای خوری سم افت کش( مالاتیون)+کنه کش+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.این کار را ۳مرتبه وبعد از ۷ روز تکرار نمایید. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد.
           
دونه های سفید پشت برگ گل اگلونما پاتایا میتونه افت باشه با پارچه اغشته به الکل تمیزش کنید اگه بیشتر شد باید سمپاشی کنید هر چند ماه یک بارسوراخ های زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهای انتهایی گلدان که آب اضافی ازآن به آرامی خارج گرددمطمئن شوید(اب نباید با سرعت خارج شود).از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنیدویا داخل زیر گلدانی(بین گلدان و زیر گلدانی)یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد.این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است.در ماهای سرد(در فصل پاییز که هوا رو به سردی می‌رود و به خصوص در فصل زمستان،) رشد گیاه هم کمتر شده و ممکن است به طور کلی متوقف گردیده باشد. در این فصل که هنگام استراحت گیاه است، تبخیر آب داخل خاک گلدان نیز کمتر می‌گردد. پس باید از میزان آبیاری آن کاسته و فواصل آن را زیادتر و از افراط در آبیاری آن خودداری نمود. مجدداً در فصل بهار و تابستان میزان آبیاری را بسته به نیاز گیاه افزایش دهید. در دادن مواد شیمیایی باید دقت شود که زیاده روی نشود.در صورت زیاده روی در مصرف کود وسموم شیمیایی باعث ایجاد مسمومیت در گیاه میشوید. مقدار صحیح مصرف طبق دستور شرکت تولید کننده است ولی حدودا یک قاشق کوچک(۲-۳گرم) چای خوری را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری ویا ابپاشی هر ۲ هفته یکبار به گیاه بدهید
 
وقتی گیاه آگلونما برگای پایینش خیلی آویزان شده و پشت برگاش لکه های صورتی دیدیم مثل لکه آب ولی صورتی  احتمال وجود بیماری قارچی و آفت هست.یک قاشق چای خوری (حدودا۲-۳گرم)سم افت کش( مانندمالاتیون)+کنه کش+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید(به مقداری که تمام شاخ وبرگ به محلول سم اغشته شود.زیاده روی نکنید).این کار را ۳مرتبه وبعد از ۷ روز تکرار نمایید. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد.
 
زرد شدن برگها :  اگر برگهای پایینی و پیر هستند که به نوبت زرد شده و می‌ریزند. که روندی کاملا طبیعی است، (زیرا با رشد گیاه و در صورتی که مواد غذایی به طور مرتب به گیاه نرسد. مواد لازم از برگهای پیر به برگهای جوان منتقل میشوند و برگهای پیر به مرور زرد شده و ریزش میکنند. برای به تاخیر انداختن این روند ریزش برگهای کهنه، میبایست از تغذیه کامل گیاه مطمئن شد آنگاه به دنبال عوامل و نشانه‌های دیگر رفت) اما اگر چند برگ با همدیگر به این عارضه مبتلا میشوند احتمال افراط در آبیاری و برعکس خشکی دیدن گیاه فراوان است برای تقویت گیاه از کودهای کامل محلول در آب که دارای انواع مواد اصلی و میکروالمنت ها باشد هر ده روز یکباراستفاده شود. در فصول سردهر ماه یکباراستفاده گردد. (انواع مختلف ان در قسمت خاک وکود فروشگاه نیز معرفی شده اند).یک قاشق کوچک کود را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به گیاه بدهید ومقداری از محلول را روی برگهای گیاه اسپره کنید.
نقطه های صورتی پشت بعضی برگ ها : آیا روی برگ هم علائمی مشاهده می کنید ؟ نقطه ها را بادست می توانید جدا کنید.گاهی کنه ها به صورت نقاظ بسیار ریز در پشت برگ ظاهر شده و روی برگ علائمی مثل زرد شدن سوختگی و …ایجاد می کنند و باید از سموم مالاتوین یا دیازینون ۲ گرم در یک لیتر آب و محلول پاشی پشت و روی برگ استفاده کنید.
سوراخ سوراخ شدن برگ گل آگلونما پاتایا : عوامل فیزیکی مانند مالش به دست یا در معرض رفت و آمد بودن، یا حمله آفاتی مانند حلزونها و لاروهای پروانه‌ها و سوسکها و … میتوانند از عوامل این عارضه باشند. زیر و روی برگ ها و سطح خاک به دقت بررسی شود در صورت لزوم از سم تنداکسیر یا دیازینون طبق دستور استفاده شود .
در صورت نیاز به  آگاهی بیشتر از شرایط رشد و تکثیر گونه های آگلونما میتوانید به صفحه گل آگلونما  مراجعه نمایید .

 

 تصاویر نمونه برای این گل
تصویر گل آگلونما پاتایا
معرفی گلهای دیگر از همین جنس
آگلونما پیکتوم
آگلونما نیتیدوم
       
 معرفی گلهای دیگر از این خوانواده
 تصویر گل کلادیوم کاندیدوم_ خاک انداز_Caladium candidum_khakandaz.com_
کلادیوم کاندیدوم
گل شیپوری طلائی
گل شیپوری طلایی
گل برگ انجیری _ Monstera deliciosa_khakandaz.com_
برگ انجیری
آنتوریوم آندرانوم _Anthurium Andraeanum_khakandaz.com_
آنتوریوم آندرانوم
گل کریپتون _ Cryptocoryne Balansae_khakandaz.com_
کریپتون
…………..
…………
…………..

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*