Warning: include(/home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets/widget-posts.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets.php on line 12

Warning: include(): Failed opening '/home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets/widget-posts.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/share/pear:/opt/alt/php56/usr/share/php') in /home/sapcoir/public_html/wp-content/themes/sahifa-wpcity/includes/widgets.php on line 12
آزالیا – INDIAN AZALEA | خاک انداز
جمعه , ۳ فروردین ۱۳۹۷
مطالب جدید
آزالیا  –  INDIAN AZALEA
تصویر گل آزالیا

آزالیا – INDIAN AZALEA

آزالیا  –  INDIAN AZALEA
نام علمی : 
RHODODENDRON SIMSII
 خانواده :
ERICACEAEایریکاسه _ 
بومی منطقه:
شمال شرق آمریکا
نام های دیگر:
,خرزهره هندی,Azalea indica
,Indoor Azalea گل صد تومانی
خاک مناسب این گل دمای مناسب محیط میزان آبیاری و رطوبت
نور محیط  
 مخلوطی از پیت ماس،
خاک برگ حاصله ازبرگهای کاج و کود دامی

  20 درجه سانتیگراد  

  مرطوب       متوسط     
 اسم علمی گل آزالیا، خرزهره هندی، Rhododendron simsii، معروف به Azalea. از خانواده Ericaceae می باشد و گونه simsii بومی چین است.
ارتفاع و گسترش آن به حدود ۵/۱ متر می رسد، برگچه های آزالیا سبز تیره، نیزه ای یا و تخم مرغی باریک می باشد. گل های آزالیا معمولا اواسط بهار باز می شوند و به شکل قیفی، به قطر ۵ تا ۸ سانتی متر و به طول ۳ سانتی متر هستند.
گل های آزالیا به صورت خوشه ای از ۲ تا ۵ گل در انتهای شاخه ظاهر می شوند.
جنس گل صد تومانی معمولاً درختچه های کوچک را شامل میشود و به ندرت درختان بزرگ در آن یافت میشود. کوچکترین گونه های در حال رشد به ۱۰-۱۰۰ سانتی متر بلندی قد میرسند و بزرگترین آنها که با نام giganteum R. ، منتشر شده است، بیش از ۳۰ متر طول دارد.
 گل آزالیا (گل صد تومانی،خرزهره هندی)  به نور متوسط، حرارت معمولی، آبیاری متوسط تا زیاد، رطوبت ۷۰ تا ۹۰ درصد و خاک اسیدی احتیاج دارد.
کود مورد نیاز خرزهره هندی را می توان به میزان ۳ گرم درلیتر، هر هفته، ازفروردین تا شهریور ، استفاده نمود.
مخلوطی از پیت ماس، خاک برگ حاصله ازبرگهای کاج و کود دامی برای پرورش این گیاه مناسب و مطلوب است.
هوای سرد برگها گیاه را سیاه می کند.
اگر در طول مدت زندگی آزالیا، حلقه های سفید رنگی روی برگها مشاهده کردید، با یک سم حشره کش نفوذی هفته ای یکبار سمپاشی کنید تا علایم برطرف گردد. مواظب گلها باشید که سم روی آنها نریزد.
برگهای زرد و آغشته به تار عنکبوت را هم باید هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی نمایید.
تامین رطوبت درکاهش کنه ریز قرمز که این علایم را به وجود می آورد، موثر است.
نور کم محیط یا کلسیم بیش ازحد خاک می تواند برگها را کمرنگ کند. گیاه را به محل پرنورتری ببرید و با آب باران و یا آب حاصله از ذوب برفک یخچال، یا آب جوشیده سرد شده گیاه آزاله را آبیاری کنید تا علایم برطرف شود. در صورتی که غنچه ها باز نشوند، می توان فهمید که آبیاری زیاد از حد بوده و یا هوای گرم عامل آن است.
برگهای جدید در اثر کمبود مواد غذایی ریز باقی می مانند و گلها هم تشکیل نمی شوند.
مواد براق کننده شیمیایی به گیاه شدت صدمه رسانده و روی و برگها لکه های قهوه ای ایجاد می کند.
از اوایل پاییز که دوره استراحت شروع می شود و جوانه ها به وجود می آیند. میزان آب را باید متعادل کرد وکود دهی را قطع نمود و درجه حرارت محیط در حدود ۱۰ درجه نگاه داشت. این کار باید تا آغاز گلدهی یعنی اوایل بهار ادامه پیدا کند. برای تکثیر  گل آزالیا می توانید از اواخر بهار تا اواسط تابستان، به وسیله یک چاقوی تیز، از ساقه های نیمه خشبی، قلمه های ساقه ای با انتهایی تهیه کنید و در کمپوست مخصوص بذر و قلمه بکارید. خاک گلدان را کمی مرطوب کنید و برای اینکه قلمه شما آب بافتهای خود را ازدست ندهد، روی آن را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. گلدانها رادر حرارت ۱۶ درجه سانتی گراد و نورکافی نگه داری کنید.
در صورت عدم وجود کمپوست بذر و قلمه ترکیب ماسه  و پیت یا پیت و پرلایت با ماسه بادی برای قلمه زدن مناسب هست. قلمه ها را ۲ تا ۳ سانت در خاک فرو کنید و بستر را مرطوب نگه دارید.دما ۲۲ درجه بالا تر نباشد
آزالیا گیاهی است که در تمام طول سال به آبیاری روزانه احتیاج دارد. چناچه گهگاه گلدان آزالیا را برای مدت چند دقیقه درون سطل محتوی آب قرار دهیم به سلامتی گیاه کمک زیادی کرده ایم.
کود مورد نیاز آزالیا را می توان به میزان ۳ گرم درلیتر، هر هفته یکبار، ازفروردین تا شهریور ، مصرف نمود.
آزالیا نیاز دارد هر چند وقت یکبار به روش مخصوص سیر آب شود: به تشت و یا سطل آب ولرم و بدون املاح اضافه نمایید و گلدان ها را به مدت ۱۵ دقیقه درون آن قرار دهید. به طوری که آب تا لبه گلدان ها هم سطح باشد، علامت سیر آب شدن گیاه توقف در خروج حباب هوا از سطح آب است، گلدان ها را از آب خارج نموده تا آب اضافی از زهکش خارج گردد.
بهترین کود برای اینکه آزالیا گلهای زیاد و درشتی بده چیه؟و این کود در چه دوره ای از رشد باید به گیاه داده باشه؟
کود کامل گل دهی هر دو هفته یکبار و کود آهن در فصل رشد هر یک تا دو ماه یکبار
در بهار می توان به مقدار کم مثلا یک سوم ریشه ها را هرس کرد ،عدم تعویض به موقع خاک و گلدان ،فقیر شدن خاک از مواد غذایی میتونه باعث ریزش برگ ها بشود و در صورتی که خاک گل ازالی رو تعویض کنیم و پس از تعویض خاک برگها ریزش داشته باشند ممکن است  به علت تنش وارد شده به گیاه و خشکی محیط باشد .
نگهد‌اری گلد‌ان آزالیا د‌ر آپارتمان بسیار مشکل است و ممکن است پس از چند‌ روز انتقال گل آزالیا به آپارتمان ،گا آزالیا برگ‏های خود‌ را از د‌ست د‌هد‌ و به تد‌ریج گل خرزهره هندی (آزالیا) از بین برود‌. بنابراین باید‌ آن را د‌ر محلی که د‌رجه حرارت آن از ۱۵ د‌رجه بالاتر نرود‌، نگهد‌اری کرد‌. خاک گلد‌ان باید‌ کاملاً مرطوب بود‌ه و د‌ر محل پر نور ساختمان قرار گیرد‌ باید‌ هوای اطراف آن را به‏طور مرتب روزی سه تا چهار مرتبه غبارپاشی کرد‌ و د‌ر نقاط مختلف اتاق د‌ر اطراف گلد‌ان اسفنج مرطوب قرار د‌اد‌.باید برای رشد خوب گل آزالیا در آپارتمان  شرایط ثابتی از لحاظ نور ،آبیاری ،دما برای گیاه در نظر بگیرید، در صورتیکه شرایط ایده آل برای گیاه فراهم شود رشد خوبی خواهد داشت .بهتر آن است که آبیاری هم با آب بدون املاح انجام بشه .
توجه داشته باشید که باید توجه ویژه به آبیاری گل آزالیا داشت ، سعی شود خاک گلدان هیچوقت خشک نشود .آبیاری زیاد در تمام مواقع سال- ضروری است از آب بدون املاح(تصفیه شده) استفاده شود.در فصول سرد ۲بار در هفته ودر فصول گرم ۴-۵ بار در هفته ابیاری گردد.
تعویض گلدان بعد از اتمام فصل گلدهی ویا در بهار انجام شود
درصورتی که پشت برگهای آزالیا شبیه پشه های ریز و سیاه ضاهر شود و کم کم برگاش ریخته یه ساقه خشک برجای میماند گیاه نیاز به آفت کشی دارد برای این کار یک قاشق کوچک سم حشره کش مانند دیازینون را در یک لیتر اب حل نموده وروی قسمت های الوده اسپره نمایید (به مقداری که تمام شاخ وبرگ به محلول سم اغشته شود.زیاده روی نکنید-لازم نیست تمام محلول استفاده بشه.فقط به قدر کفایت). مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید.این کار رادر صورت نیاز ۳مرتبه وبعد از ۷ روز تکرار نمایید. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد ونیز بهتر است که سمپاشی رادر مورد تمام گیاهان سالم وبیمار موجود در منزلتان انجام دهید.
آزالیا برای اینکه گل دهد حتما نیاز به هوای خنک داره و در داخل منزل درصورتی که گیاد در محیط گرم نگهداری شود باعث می شود که گیاه در فاز استراحت بماند ، اوایل بهار گیاه را در شرایط سایه نگهدارید تا رشد رویشی داشته و سپس در اوایل تابستان در صورت نیاز  سر برداری از گیاه را انجام دهید و بخش‌های هرس شده را به عنوان قلمه استفاده کنید (قلمه‌های نیمه خشبی آزالیا در فصل تابستان برای ریشه زایی بسیار مناسب هستند). بعد از سر برداری گیاه به تغذیه کامل نیاز دارد که آن را با یک کود کامل مورد تغذیه قرار دهید تا همه عناصر ماکرو المنت و میکرو المنت را با هم دریافت کنند. در اوایل پاییز با پایین آمدن درجه حرارت گیاه را مدتی در شرایط آب و هوای آزاد قرار دهید در این حالت گیاهان برای مدتی نیازمند درجه حرارت پایین (در حدود ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد) هست. لذا چنانچه این دوره را طی نکنند و همواره در یک درجه حرارت یکنواخت به سر برند گل دهی آن‌ها با تأخیر انجام می‌شود. پس از طی این دوره آن‌ها را به جایی با درجه حرارت ثابت و نور غیرمستقیم منتقل کنید تا در زمستان آینده مجددا گل دهد.
: منابع 
http://en.wikipedia.org/wiki/Rhododendron

 

 

 تصاویر نمونه برای این گل
 
معرفی گلهای دیگر از این جنس
     گل آزالیای ساحلی_ COAST AZALEA
آزالیای ساحلی - COAST AZALEA آزالیای ساحلی - COAST AZALEA آزالیای ساحلی - COAST AZALEA آزالیای ساحلی - COAST AZALEA
آزالیای ساحلی - COAST AZALEA آزالیای ساحلی - COAST AZALEA آزالیای ساحلی - COAST AZALEA آزالیای ساحلی - COAST AZALEA
آزالیای ساحلی  –  COAST AZALEA
این گیاه گونه ای از جنس Rhododendron در خانواده Ericaceae بومی شرق آمریکا و مناطق ساحلی میباشد و گل های سفید بسیار معطری دارد. رنگ گل ها سفید و صورتی است. در خاک های اسیدسی و شنی و به مناطق ساحلی رشد می کند.
گیاهی بوته ای و برگریز است. رنگ برگ ها سبز و آبی است. گیاه رشد کمی دارد. گل ها لوله ای شکل و دارای ۵ گلبرگ هستند. پرچم های آن طویل و به رنگ صورتی هستند و از گل بیرون آمده اند.
این گیاه گسترش افقی زیادی دارد و یک بوته ی آن می تواند با گسترش دادن خود تمام یک باغچه را پر کرده و منظره ی زیبایی به آن بدهد. گل ها بسیار معطر هستند و بین ۵ تا ۶ گلبرگ دارند.
ارتفاع بوته بین ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی متر است. برگ ها ۳ تا ۵ سانتی متر طول و ۲ تا ۳ سانتی متر عرض دارند. برگ ها دارای کرک های غده ای هستند.
سطح بیشتر قسمت های این گیاه دارای کرک است. گل ها به تعداد ۴ الی ۱۰ عدد بر روی ساقه به وجود می آیند. رنگ گل ها بین سفید تا صورتی متغیر است. گل های ابلق هم در آن دیده شده است.
میوه های به شکل کپسول های قهوه ای رنگ هستند.
برای تکثیر آن بایستی از روش تقسیم ریشه ها استفاده نمود. می توان از کاشتن بذرها نیز بوته های کوچکی را به دست آورد. در فروردین و اردیبهشت گل می دهد.
تمام قسمت های این گیاه سمی هستند و بایستی با احتیاط از آن استفاده نمود.
azalia تصویر بنسای آزالیا

azalia تصویر بنسای آزالیا

 معرفی گلهای دیگر از این خوانواده
قره قات چای کوهستانی
کالمیا لاتیفولیا      
     

 

 

۲ نظر

  1. بابت مطالب خوب و جامعی که در این مقاله جمع آوری کردین ممنونم . منم گل آزالیا دارم که کمی در نگهداریش سهل انگاری کرده بودم و خوب رشد نداشت که با خوندن مقاله شما و انجام دستور العملهایی که گفته بودین در حال حاظر گل آزالیام خیلی قشنگ شده 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*